Diabetyk | Życie z cukrzycą

ZDROWOTNE BŁĘDY WAKACYJNE

Właściwa ochrona jest również ważna podczas pobytu na terenach obfitujących w kleszcze. Może się zdarzyć, że niechcianą pamiątką po wakacjach będzie kleszcz tkwiący w skórze. Jeżeli wokół miejsca ukąszenia pojawił się rumień zapalny, bezwzględnie konieczne jest zgłoszenie się do lekarza i prawdopodobnie zastosowanie antybiotyku.

 

Kolejny częsty problem to biegunka. Na szczęście jako typowe schorzenie wakacyjne na ogół nie trwa ona długo. Jeżeli jednak dolegliwości są odczuwane po powrocie do domu, trzeba zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalisty chorób zakaźnych (po pobycie w egzotycznym kraju). Pomocne może być wykonanie ogólnego badania kału oraz na posiew. Analiza ta może być także pomocna w ustaleniu diagnozy pasożytniczych schorzeń przewodu pokarmowego, na które jesteśmy narażeni, spożywając zakażone posiłki. Badania są wykonywane w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Materiał do analizy dostarcza się w specjalnych pojemniczkach, które można kupić w aptece.

Po powrocie z wakacji mogą się też przytrafić inne schorzenia, mniej znane lub wcale u nas niewystępujące. Ryzyko takich schorzeń wzrasta, gdy spędza się urlop w głębi egzotycznego kraju, wędruje po bezdrożach czy puszczy oraz kąpie się w miejscowych rzekach i jeziorach. W razie wystąpienia nietypowych dolegliwości po spędzonych w taki sposób wakacjach należy podczas wizyty u lekarza poinformować go o miejscu pobytu i stylu życia.

Oczywiście hotele 5-gwiazdkowe na całym świecie mają identyczny standard i w zasadzie nie grożą nam komplikacje zdrowotne po takich eleganckich wakacjach, chyba że ktoś jest wybitnym pechowcem i podczas spożywania kolacji na tarasie wielogwiazdkowej rezydencji zostanie ukąszony przez komara przenoszącego malarię.

Strony: 1 2 3 4

Skip to content