1. Home
  2. »
  3. Diabetyk w podróży
  4. »
  5. Zdrowotne błędy wakacyjne

Zdrowotne błędy wakacyjne

Diabetyk | Życie z cukrzycą

ZDROWOTNE BŁĘDY WAKACYJNE

Czas wakacji i urlopów, kojarzony zwykle z odpoczynkiem, jest też okresem, w którym mogą się zdarzyć problemy ze zdrowiem. Niektóre pułapki można łatwo ominąć, dlatego warto pamiętać, na co należy uważać. Nie zawsze można wziąć urlop od leczenia.

Najprostsze uchybienia zdrowotne podczas urlopu wiążą się z okresowym zaprzestaniem zażywania przepisanych leków. Jedynie pacjenci z cukrzycą mają na ogół wysoką świadomość i starannie przestrzegają zaleceń dotyczących leczenia farmakologicznego. Z innymi grupami pacjentów bywa różnie – wakacje terapeutyczne często fundują sobie na przykład nadciśnieniowcy.

Urlop sprzyja ponadto odstępstwom dietetycznym. Dość powszechne w ośrodkach wczasowych stoły szwedzkie wprost kuszą, aby posmakować różnych zakazanych potraw i to w nadmiernych ilościach. Ludzką rzeczą jest ulegać pokusom, ale nie wolno zapomnieć, że konieczne jest przywrócenie dyscypliny.

O ile urlop jako forma odpoczynku jest jak najbardziej wskazany, o tyle urlopu od leczenia nie polecamy. Cukrzyca i często z nią współistniejące stany chorobowe, takie jak nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa, muszą być leczone systematycznie i bez żadnych przerw. Dobrym zwyczajem jest zasięgnięcie porady lekarskiej odpowiednio wcześnie przed wyjazdem na urlop. Jest to szczególnie ważne w razie wyjazdu w regiony tropikalne.

Egzotyczne pamiątki

Nieprzestrzeganie zasad ostrożności podczas wakacji w regionach tropikalnych może skutkować zakażeniem nietypowymi schorzeniami. Chodzi tu o dwie grupy schorzeń – skórne i ogólnoustrojowe. Zmiany na skórze najczęściej pojawiają się w obrębie stóp. Co do chorób ogólnoustrojowych, to najgroźniejsza z nich jest malaria. Osoby wracające z krajów, w których występuje malaria, z chwilą pojawienia się takich dolegliwości jak gorączka, dreszcze, ogólne rozbicie zawsze powinny wziąć pod uwagę możliwość zakażenia się tą groźną chorobą. Nie należy myśleć o grypie jako przyczynie gorączki, gdy wróciło się z Indii czy Kambodży, lecz szybko skontaktować się ze specjalistą chorób zakaźnych w celu uzyskania fachowej konsultacji. Nie wolno lekceważyć ryzyka ani zatajać szczegółów podróży, bo informacja o pobycie w krajach tropikalnych może mieć kluczowe znaczenie dla ustalenia prawidłowej diagnozy. Malaria, jeśli nie jest rozpoznana w porę, może być schorzeniem śmiertelnym i takie smutne przypadki zdarzają się w Polsce.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content