1. Home
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Wstydliwy problem

Wstydliwy problem

Nieprzyjemny zapach w następstwie NTM jest wskazywany z różną częstością, zmieniającą się w zależności od posiadanego wykształcenia. Jako przykrą uciążliwość nieprzyjemny zapach odczuwa 38% respondentek z wykształceniem podstawowym, 44% z wykształceniem zasadniczym zawodowym, 46% z wykształceniem średnim oraz 50% z wykształceniem wyższym. Dolegliwość ta jest szczególnie istotna dla kobiet w wieku 51–64 lata, zamieszkałych w dużych miastach. Jednak aż 40% osób dotkniętych NTM w wieku powyżej 65. roku życia nie szuka pomocy medycznej, błędnie sądząc, że jest to dolegliwość związana z wiekiem.

Poza przeświadczeniem, że objaw nietrzymania moczu jest związany ze starzeniem się, jako przyczynę nieszukania pomocy wymieniano wstyd z powodu charakteru dolegliwości oraz brak wiary w możliwość znalezienia pomocy. Postawa taka jest szczególnie niekorzystna, nie tylko bowiem niczego nie rozwiązuje, ale dodatkowo może prowadzić do powstania kolejnych problemów zdrowotnych. Badania przeprowadzone na osobach ubezpieczonych w amerykańskim systemie Medicare wskazują, że wśród osób starszych dotkniętych problemem NTM i nieszukających rozwiązania swoich dolegliwości częstość występowania depresji jest dwukrotnie większa niż wśród osób bez NTM.

POMOC JEST MOŻLIWA
Osobie dotkniętej NTM można pomóc, jeżeli naprawdę tego chce. Pierwszy krok, jaki musi zrobić, to przełamać opór wewnętrzny i zdecydować się na rozmowę z lekarzem. Zwykle początek takiej rozmowy odbywa się w gabinecie lekarza rodzinnego. Swoje kłopoty można zasygnalizować w różny sposób. Gdy najtrudniejsze jest samo rozpoczęcie rozmowy, wystarczy wcześniej opisać dolegliwości na kartce i podać ją lekarzowi ze słowami „to są moje dolegliwości, proszę o pomoc w ich rozwiązaniu”.

Nie należy się wstydzić, bo z racji wykonywanego zawodu podobne problemy nie są lekarzowi obce. Trzeba też mieć świadomość, że lekarza obowiązuje tajemnica zawodowa i dlatego bez obawy można z nim rozmawiać o osobistych, intymnych sprawach.

WARTO SPRÓBOWAĆ
Wakacje oraz urlop to bardzo dobry czas na regenerację zmęczonego całorocznymi zmaganiami organizmu. Warto spędzić ten okres aktywnie. Ćwiczenia mięśni miednicy małej są jednym ze sposobów na poprawę stanu zdrowia osoby cierpiącej na NTM. Ćwiczenia mogą polegać na jednoczesnym unoszeniu ręki i nogi w pozycji klęku podpartego, napinaniu mięśni okolicy dna miednicy lub unoszeniu bioder. Wskazane jest kilkakrotne (5–8 razy) powtarzanie ćwiczeń aktywujących poszczególne grupy mięśni.
Ćwiczenia przyczyniają się do ogólnego wzmocnienia ciała i poprawy sylwetki. Ich regularne wykonywanie nie tylko polepszy funkcjonowanie w zakresie NTM, ale także zmniejszy bóle krzyża i stawów, ujędrni brzuch, a także podniesie jakość doznań w sferze seksualnej.
Mięśnie dna miednicy można ćwiczyć w każdej sytuacji: podczas plażowania, w kolejce, na spacerze, a nawet podczas jazdy samochodem lub autobusem. Zdaniem specjalistów zajmujących się pacjentkami z NTM zwykle po dwóch miesiącach systematycznych ćwiczeń nabierają one nawyku kontroli mięśni dna miednicy i zaczynają sobie radzić z mimowolnym popuszczaniem moczu. W niektórych przypadkach NTM może być wskazane leczenie farmakologiczne, ustala je lekarz po zbadaniu pacjentki. Problem NTM naprawdę można rozwiązać!

dr n. med. Krystyna Knypl

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content