Omawiając budowę organizmu człowieka, trudno wskazać, który z naszych układów jest najważniejszy. Układ oddechowy wraz z układem krążenia pozostają jednak w rozumieniu większości z nas jako te „bardzo ważne”, choć dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędna jest współpraca wszystkich układów.
BUDOWA UKŁADU ODDECHOWEGO
Początkiem układu oddechowego jest jama nosowa, wchodząca w skład tzw. górnych dróg oddechowych (wraz z jamą ustną, gardłem, krtanią). Jest to bardzo ważne miejsce, to tutaj wdychane powietrze jest ogrzane, nawilżone oraz oczyszczone. Liczne receptory alarmują nas, gdy w powietrzu znajduje się niepożądany czynnik (kichanie, zły zapach, niepożądane aerozole).
Powietrze oddechowe po wstępnym przygotowaniu jest następnie przewodzone dalej, poprzez krtań do tchawicy, a następnie do oskrzeli głównych, oskrzeli segmentowych, oskrzelików końcowych (oddechowych) zakończonych pęcherzykami płucnymi.
Choroby infekcyjne, astma oskrzelowa mogą doprowadzić do zwężenia tej drogi przepływu powietrza, co objawia się świstami, dusznością.
WYMIANA GAZOWA
Wymiana gazowa jest kluczowym procesem zachodzącym w układzie oddechowym. Odbywa się ona w świetle pęcherzyków płucnych. To tutaj krew doprowadzona przez najmniejsze naczynka krwionośne ma kontakt z wdychanym powietrzem atmosferycznym. Dzięki temu organizm otrzymuje niezbędny tlen oraz oddaje dwutlenek węgla powstały w organizmie.
ODDYCHANIE
Oddychanie jest procesem, bez którego niemożliwa byłaby właściwa wymiana gazowa, zapewnia nam stałe odświeżanie powietrza w świetle pęcherzyków płucnych.
W mechanizmie oddychania przebiegającym automatycznie (nie myślimy o tym, żeby oddychać, organizm sam reguluje ten proces na podstawie informacji z odpowiednich receptorów) uczestniczą mięśnie oddechowe. Najważniejsze z nich to przepona oraz mięśnie ściany klatki piersiowej, brzucha. Wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu wymienionych mięśni zaburzają mechanikę oddychania.
METODY BADANIA UKŁADU ODDECHOWEGO
Można wyróżnić wiele metod służących ocenie funkcjonowania układu oddechowego.
Podstawą jest zawsze zadanie odpowiednich pytań ukierunkowanych na wspomniany układ (tzw. wywiad lekarski).
Wiele nieprawidłowości lekarz może zobaczyć gołym okiem. Należy zawsze zwrócić uwagę na budowę klatki piersiowej, na to czy dana osoba prawidłowo oddycha, czy nie ma sinicy. Ponadto ważnym objawem są tzw. palce pałeczkowate mogące świadczyć o patologii w układzie oddechowym.
Osłuchując klatkę piersiową stetoskopem lekarz może wysłuchać objawy świadczące o zapaleniu płuc, oskrzeli, czy innych chorobach tego układu. Wiele informacji może dostarczyć także „opukanie” klatki piersiowej.
Dalsze postępowanie lekarza zależy od indywidualnej sytuacji u danego chorego.