1. Home
  2. »
  3. Organizm kontra infekcje

Organizm kontra infekcje

Wirus grypy powoduje uszkodzenie komórek błony śluzowej dróg oddechowych, ułatwiając wnikanie bakterii i rozwój bakteryjnego zapalenia oskrzeli lub płuc. Wirus grypy może wraz z krwią i limfą wnikać do innych narządów, np. serca, powodując powikłania pogrypowe. Zakażenie wirusem grypy może przebiegać bardzo burzliwie, doprowadzając do rozwoju szeregu groźnych dla zdrowia powikłań. Grypa od wieków powodowała masowe zachorowania i była przyczyną zgonów w wyniku powikłań. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniu są szczepienia. Duża zmienność genetyczna wirusów grypy powoduje, że stale tworzą one nowe odmiany. Z tego powodu, co roku produkowane są nowe szczepionki, które mają być skuteczne na dany sezon. Niestety, przeciwciała wytworzone po szczepieniu nie rozpoznają nowych zmutowanych form wirusa.

W profilaktyce grypy należy pamiętać o zachowaniu higieny, myciu rąk, utrzymaniu w czystości często używanych przedmiotów (klawiatura od komputera, klamki), zasłanianiu się chusteczką przy kichaniu, wyrzucaniu chusteczek do worka foliowego. Należy unikać przebywania w dużych skupiskach ludzkich. Pomocne mogą być naturalne środki immunostymulujące, np czosnek, czarny bez, jeżówka purpurowa. Ważne jest zachowanie równowagi biologicznej w przewodzie pokarmowym, w tym celu należy regularnie spożywać probiotyki – naturalnym źródłem tych korzystnych mikroorganizmów jest kiszona kapusta.

Szczepienia na pneumokoki

Pneumokoki, czyli dwoinki zapalenia płuc, są częstą przyczyną zapalenia płuc, ucha środkowego czy zatok. Zdarzają się przypadki, gdy bakterie przedostają się do krwi, powodując posocznicę (sepsę) czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Zakażenia pneumokokami nasilają się w okresie zwiększonej zapadalności na grypę. Wirus grypy ułatwia bakteriom wniknięcie do komórek układu oddechowego i rozwój infekcji. W jednym z badań stwierdzono, że w trakcie pandemii grypy najczęstszą przyczyną zgonów były powikłania wywołane przez zakażenie pneumokokami. Szczepienia są uważane za skuteczną profilaktykę zakażeń pneumokokowych, dlatego są zalecane w grupach ryzyka. Szczepionka dla dorosłych przeciwko pneumokokom może być podawana w tym samym czasie co szczepionka przeciwko grypie.

Pomimo ciągłego postępu w medycynie infekcje wirusowe są nadal poważnym problemem. Najważniejsze w walce z jesiennymi chorobami jest utrzymanie dobrej kondycji organizmu poprzez dobre odżywienie, sen, ruch na świeżym powietrzu, kontrolę stresu i przede wszystkim dobre wyrównanie cukrzycy. Dobra kondycja organizmu zapewni dobra kondycję układu immunologicznego, który wykryje i zniszczy wirusa już w pierwszej fazie choroby, nie dopuszczając do jego rozprzestrzenienia się.

dr hab. med. Agnieszka Szypowska

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content