Jakie badania są ważne dla serca?

W diagnostyce serca ważnych jest wiele badań, także tych najprostszych. Lekarz zanim zleci badania dodatkowe powinien odbyć z pacjentem krótką rozmowę (zwaną „wywiadem lekarskim”, „badaniem podmiotowym”). Zadanie kilku prostych pytań może wyjaśnić problem danego pacjenta i nieraz wykluczyć bądź potwierdzić przyczynę „sercową”.

Z najprostszych badań zawsze należy zmierzyć ciśnienie tętnicze, osłuchać serce oraz wykonać EKG spoczynkowe. Jeśli ten zakres badań (zakres lekarza POZ) nie wyjaśni ewentualnych problemów z sercem, można wykonać inne badania jak:

Holter EKG – zwyczajne EKG z tą różnicą, że zapis pracy serca trwa 24 godziny. Jest to badanie szczególnie ważne przy podejrzeniu zaburzeń rytmu serca.

Holter RR – pomiar ciśnienia tętniczego wykonywany przez 24 godziny w odstępach czasowych co 10–20 minut. Pozwala wykryć pozorne nadciśnienie związane ze stresem w gabinecie lekarskim, ale także wszelkie inne, często nieuświadomione sobie przez chorego wahania ciśnienia, których interpretacją zajmuje się lekarz.

Próba wysiłkowa jest testem zmęczenia serca. W trakcie wysiłku fizycznego (bieg na bieżni lub jazda na rowerku) jest wykonywane badanie EKG, analizowane przez kardiologa. Pozwala ono wykryć chorobę wieńcową oraz często wyjaśnić pochodzenie dolegliwości bólowych w klatce piersiowej. Niejednokrotnie jest badaniem niezbędnym przed podjęciem zwiększonej aktywności fizycznej.

Echo serca jest badaniem pokazującym serce w ruchu, wielkość tego mięśnia, efektywność jego pracy, stan zastawek czy cechy częściowego uszkodzenia przez miażdżycę w postaci tzw. zaburzeń kurczliwości.

Koronarografia polega na podaniu kontrastu do naczyń serca i ich oglądaniu na monitorze. Badanie służy wykryciu zwężeń wywołanych miażdżycą, które mogą prowadzić do całkowitego zatkania naczynia i wystąpienia zawału.

oraz inne bardziej skomplikowane badania.

Serce i my to jedno. Nie można analizować serca i jego funkcjonowania w oderwaniu od całego organizmu. Praca serca wpływa na kondycję innych narządów, a ich choroby mogą wpływać na pracę serca. Nasz nastrój, emocje bezpośrednio wpływają na stan tego mięśnia. W tym kontekście serce nie jest jedynie pompą krwi w naszym organizmie, ale ważnym organem wewnętrznym, który współgra z innymi organami w procesie homeostazy ustroju.

dr Paweł Dilis

Strony: 1 2 3 4

Skip to content