1. Home
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Miej serce dla serca

Miej serce dla serca

Nałóg nikotynowy

Jego szkodliwość została wielokrotnie udowodniona. Teoretycznie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale praktycznie mało kto traktuje go poważnie. A szkoda. Palenie tytoniu stanowi duży problem zdrowotny nie tylko dla palacza – ale i jego otoczenia. Należy zdecydowanie stwierdzić, że osoba paląca nikotynę nie kocha swojego serca. Nie kocha również swoich przyszłych dzieci, gdyż w świetle najnowszych badań wiadomo, że uszkodzenia naszych genów wywołane przez dym tytoniowy przechodzą na kolejne pokolenia. Niestety współczesny świat nadal bardziej promuje palenie papierosów niż zdrowy styl życia. Wybór należy jednak zawsze do nas.

Ciśnienie tętnicze

Niewłaściwy poziom ciśnienia tętniczego jest oczywistym czynnikiem ryzyka chorób serca. Dlatego ciśnienie należy okresowo kontrolować. W przypadku stwierdzenia za wysokich jego wartości trzeba pilnie zgłosić się do lekarza. Wysokie ciśnienie „nie boli”, dlatego często chorzy zbyt późno podejmują leczenie. Ponadto samo przyjmowanie leków nie wystarcza. Niezbędne jest osiągnięcie odpowiednich, zgodnych z normami, wartości ciśnienia. Długo utrzymujące się za wysokie ciśnienie powoduje, że ściany naczyń krwionośnych stają się grubsze, sztywniejsze – serce musi wykonać coraz większą pracę pompując krew. Prowadzi to do jego przerostu i uszkodzenia.

Geny, czyli „prezent” od rodziców

Wiele chorób występujących u człowieka ma tzw. podłoże genetyczne. Jeśli u naszych rodziców występowały przedwczesne choroby serca, zawały, udary – jesteśmy bardziej narażeni na pojawienie się podobnych problemów zdrowotnych. Na nasze geny nie mamy wpływu, możemy jednak wyeliminować inne czynniki ryzyka rozwoju chorób serca.

Na wystąpienie danej choroby często ma wpływ wiele różnorodnych czynników. Wiadomo, że im ich mniej, tym lepiej dla naszego zdrowia. Także eliminując czynniki ryzyka, zmniejszamy zagrożenie chorobą. Jeśli będziemy stosować profilaktykę, dana choroba może się nigdy nie ujawnić – mimo, że mamy do niej skłonności.

Wczesne objawy

Najczęstszymi symptomami problemów z sercem są uczucie nierównej jego pracy (zbyt szybkiej lub zbyt wolnej) i uczucie „ciężaru” w piersiach – szczególnie przy wysiłku. Pojawia się wtedy duszność, początkowo związana z wysiłkiem, ale z czasem również w spoczynku. Mogą występować obrzęki nóg, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. U osób z wiele lat trwającą cukrzycą objawy bywają nietypowe, może występować np. jedynie nadmierne męczenie się – bez dolegliwości bólowych w klatce piersiowej.

Rola lekarza rodzinnego

Miejsce lekarza rodzinnego w systemie opieki zdrowotnej w Polsce zostało dokładnie określone. To on jako „pierwszy kontakt” decyduje, czy pacjent wymaga dalszych badań i konsultacji specjalistycznych czy nie. Faktem jest, że Narodowy Fundusz Zdrowia pozostawił lekarzowi rodzinnemu bardzo niewielki zakres badań dodatkowych dotyczących serca. Może zlecić jedynie spoczynkowe EKG oraz prześwietlenie klatki piersiowej. Z tego powodu często musi kierować pacjenta na konsultację kardiologicznę jedynie celem przeprowadzenia badań będących poza jego zakresem, a niezbędnych do wykonania.

Należy pamiętać, że do lekarza rodzinnego możemy dostać się znacznie łatwiej niż do specjalisty i dlatego tutaj warto rozpocząć poszukiwanie pomocy.

Kiedy udać się do kardiologa?

Z konsultacji kardiologicznej należy skorzystać zawsze, gdy zaleci ją lekarz rodzinny. Powodem może być potrzeba wykonania badań dodatkowych (które pacjent musiałby wykonać odpłatnie nie uzyskawszy skierowania na nie od kardiologa).

Ponadto lekarz rodzinny po prostu może mieć wątpliwości medyczne dotyczące danego przypadku, które kardiolog, zajmujący się tylko sercem i mający w tym największe doświadczenie, może wyjaśnić. Jeśli ufamy naszemu lekarzowi rodzinnemu – pozostawmy mu decyzję o potrzebie konsultacji kardiologa. Jeśli nie ufamy, zmieńmy go na innego lekarza rodzinnego.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content