1. Home
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Diabetyk na masażu

Diabetyk na masażu

Masaż jest naturalnym sposobem oddziaływania na organizm w celach leczniczych, kosmetycznych bądź relaksacyjnych. Wykorzystując różne techniki oraz chwyty, masażysta „opracowuje” poszczególne tkanki, wywołując zmiany w obrębie masowanego obszaru, a także zmiany o charakterze ogólnoustrojowym.

Istotą wpływu masażu jest jego bodźcowe oddziaływanie i wywoływanie kontrreakcji ze strony organizmu. Jest to swoista stymulacja, której zadaniem jest usprawnienie funkcji regulacyjnych.

MASAŻ DLA ZDROWIA

W medycynie konwencjonalnej w Polsce stosowane są dwa rodzaje masażu leczniczego: klasyczny segmentarny oraz drenaż limfatyczny. Najczęściej zlecany przez lekarza jest masaż klasyczny, rzadziej drenaż limfatyczny, a wyjątkowo rzadko masaż segmentarny. Zgodnie z obowiązującym prawem, decyzję o wykonaniu masażu leczniczego podejmuje lekarz i wystawia skierowanie, z którym udajemy się do masażysty. Oddając się w jego ręce, w przenośni i dosłownie, pamiętajmy o sprawdzeniu jego kwalifikacji. Obecnie masażem zajmują się między innymi osoby mające ukończone jedynie np. trzymiesięczne kursy. Korzystanie z usług takich osób wymaga zastanowienia. Dobrze przygotowani do wykonywania zabiegów masażu leczniczego są absolwenci szkół dwuletnich (kształcących techników masażystów), mający nie tylko świadectwo ukończenia szkoły, ale też zaświadczenie o zdaniu państwowego egzaminu dyplomowego.

Istnieje wiele przeciwwskazań do wykonywania masażu. Cukrzyca jako jednostka chorobowa nie stanowi takiego przeciwwskazania, są jednak pewne stany związane z tą chorobą, które ograniczają stosowanie tego zabiegu. Do nich należy niewyrównanie cukrzycy (hiperglikemia – poziom glukozy powyżej 200 mg/dl, ketonuria, czyli aceton w moczu) czy też obniżona krzepliwość krwi i skłonność do wylewów. W przypadku cukrzycy występuje często nadmierna kruchość naczyń krwionośnych i tendencja do ich pękania (w obrębie skóry objawia się to tzw. pajączkami), wtedy masażysta powinien, w zależności od nasilenia zmian, wykonać masaż klasyczny, rezygnując z niektórych technik, bądź wykonać jedynie drenaż limfatyczny, bądź też zastosować chwyty znane z masażu segmentarnego.

 Niektóre powikłania późne, jak niewydolność nerek czy zgorzel gazowa związana z zespołem stopy cukrzycowej, wykluczają stosowanie masażu, o tym decyduje jednak zawsze lekarz. Współistniejąca często z cukrzycą choroba nadciśnieniowa, jeśli jest nieustabilizowana dzięki przyjmowaniu leków, stanowi przeciwwskazanie do zabiegu masażu klasycznego.

ZASADY DOTYCZĄCE MASAŻU – CO DIABETYK POWINIEN WIEDZIEĆ?

Przed zabiegiem

Jeśli wybraliśmy już wykwalifikowanego masażystę, powinniśmy odpowiednio się przygotować do zabiegu. Jeśli podajemy sobie insulinę, nie wstrzykujmy jej w miejsce, które ma być masowane: masaż przyspiesza wchłanianie insuliny i może to doprowadzić do hipoglikemii (niedocukrzenia). Należy oczyścić skórę miejsca objętego zabiegiem (mydłem i wodą), nie nakładać balsamów i innych kosmetyków, ich warstwa na skórze może utrudniać wykonanie masażu i powodować podrażnienia. Skontrolujmy poziom glukozy we krwi. Idąc na zabieg, trzeba wziąć duży ręcznik (nie wszystkie gabinety dysponują jednorazowymi podkładami, a pacjent z cukrzycą powinien mieć jak najmniejszy kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi, ze względu na zaburzenia odporności). Powinniśmy mieć przy sobie glukometr, lek i na wszelki wypadek dodatkowy posiłek.

Pierwsza wizyta

Podczas pierwszej wizyty masażysta powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad, w trakcie którego należy poinformować, iż jest się diabetykiem, jaki jest staż naszej choroby i jakie przyjmuje się leki. Pozostałe informacje potrzebne do właściwego wykonania zabiegu powinien zebrać sam masażysta. Jeśli tego nie zrobi, będzie to wskazówka, żeby omijać jego gabinet.

Jeśli leczymy się z powodu nadciśnienia, masażysta powinien dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi przed oraz po zabiegu. W trakcie masażu sygnalizujmy każdą niepokojącą zmianę samopoczucia, np. ból, zawroty głowy, duszność itp. Nie powinno się wykonywać masażu klasycznego bezpośrednio po posiłku, zaburza to proces trawienia. Z kolei sam masaż brzucha można wykonywać dopiero po dwóch godzinach po posiłku.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

NAJNOWSZE

Skip to content