1. Home
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Zdrowie
  6. »
  7. Diabetyk na masażu

Diabetyk na masażu

Masaż jest naturalnym sposobem oddziaływania na organizm w celach leczniczych, kosmetycznych bądź relaksacyjnych. Wykorzystując różne techniki oraz chwyty, masażysta „opracowuje” poszczególne tkanki, wywołując zmiany w obrębie masowanego obszaru, a także zmiany o charakterze ogólnoustrojowym.

Istotą wpływu masażu jest jego bodźcowe oddziaływanie i wywoływanie kontrreakcji ze strony organizmu. Jest to swoista stymulacja, której zadaniem jest usprawnienie funkcji regulacyjnych.

MASAŻ DLA ZDROWIA

W medycynie konwencjonalnej w Polsce stosowane są dwa rodzaje masażu leczniczego: klasyczny segmentarny oraz drenaż limfatyczny. Najczęściej zlecany przez lekarza jest masaż klasyczny, rzadziej drenaż limfatyczny, a wyjątkowo rzadko masaż segmentarny. Zgodnie z obowiązującym prawem, decyzję o wykonaniu masażu leczniczego podejmuje lekarz i wystawia skierowanie, z którym udajemy się do masażysty. Oddając się w jego ręce, w przenośni i dosłownie, pamiętajmy o sprawdzeniu jego kwalifikacji. Obecnie masażem zajmują się między innymi osoby mające ukończone jedynie np. trzymiesięczne kursy. Korzystanie z usług takich osób wymaga zastanowienia. Dobrze przygotowani do wykonywania zabiegów masażu leczniczego są absolwenci szkół dwuletnich (kształcących techników masażystów), mający nie tylko świadectwo ukończenia szkoły, ale też zaświadczenie o zdaniu państwowego egzaminu dyplomowego.

Istnieje wiele przeciwwskazań do wykonywania masażu. Cukrzyca jako jednostka chorobowa nie stanowi takiego przeciwwskazania, są jednak pewne stany związane z tą chorobą, które ograniczają stosowanie tego zabiegu. Do nich należy niewyrównanie cukrzycy (hiperglikemia – poziom glukozy powyżej 200 mg/dl, ketonuria, czyli aceton w moczu) czy też obniżona krzepliwość krwi i skłonność do wylewów. W przypadku cukrzycy występuje często nadmierna kruchość naczyń krwionośnych i tendencja do ich pękania (w obrębie skóry objawia się to tzw. pajączkami), wtedy masażysta powinien, w zależności od nasilenia zmian, wykonać masaż klasyczny, rezygnując z niektórych technik, bądź wykonać jedynie drenaż limfatyczny, bądź też zastosować chwyty znane z masażu segmentarnego.

 Niektóre powikłania późne, jak niewydolność nerek czy zgorzel gazowa związana z zespołem stopy cukrzycowej, wykluczają stosowanie masażu, o tym decyduje jednak zawsze lekarz. Współistniejąca często z cukrzycą choroba nadciśnieniowa, jeśli jest nieustabilizowana dzięki przyjmowaniu leków, stanowi przeciwwskazanie do zabiegu masażu klasycznego.

ZASADY DOTYCZĄCE MASAŻU – CO DIABETYK POWINIEN WIEDZIEĆ?

Przed zabiegiem

Jeśli wybraliśmy już wykwalifikowanego masażystę, powinniśmy odpowiednio się przygotować do zabiegu. Jeśli podajemy sobie insulinę, nie wstrzykujmy jej w miejsce, które ma być masowane: masaż przyspiesza wchłanianie insuliny i może to doprowadzić do hipoglikemii (niedocukrzenia). Należy oczyścić skórę miejsca objętego zabiegiem (mydłem i wodą), nie nakładać balsamów i innych kosmetyków, ich warstwa na skórze może utrudniać wykonanie masażu i powodować podrażnienia. Skontrolujmy poziom glukozy we krwi. Idąc na zabieg, trzeba wziąć duży ręcznik (nie wszystkie gabinety dysponują jednorazowymi podkładami, a pacjent z cukrzycą powinien mieć jak najmniejszy kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi, ze względu na zaburzenia odporności). Powinniśmy mieć przy sobie glukometr, lek i na wszelki wypadek dodatkowy posiłek.

Pierwsza wizyta

Podczas pierwszej wizyty masażysta powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad, w trakcie którego należy poinformować, iż jest się diabetykiem, jaki jest staż naszej choroby i jakie przyjmuje się leki. Pozostałe informacje potrzebne do właściwego wykonania zabiegu powinien zebrać sam masażysta. Jeśli tego nie zrobi, będzie to wskazówka, żeby omijać jego gabinet.

Jeśli leczymy się z powodu nadciśnienia, masażysta powinien dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi przed oraz po zabiegu. W trakcie masażu sygnalizujmy każdą niepokojącą zmianę samopoczucia, np. ból, zawroty głowy, duszność itp. Nie powinno się wykonywać masażu klasycznego bezpośrednio po posiłku, zaburza to proces trawienia. Z kolei sam masaż brzucha można wykonywać dopiero po dwóch godzinach po posiłku.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content