1. Home
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Czy uzupełnić dietę suplementami?

Czy uzupełnić dietę suplementami?

Witaminy i składniki mineralne

Związki, które mogą mieć znaczenie dla diabetyków, to magnez, chrom, wanad oraz witamina E. Niedobór magnezu może sprzyjać wystąpieniu insulinooporności, uczestniczy on bowiem w procesie utleniania glukozy i jej transporcie przez błony komórkowe. Ponieważ najpopularniejszym źródłem magnezu w środkach spożywczych jest czekolada, która przecież nie może być zalecana dla osób z cukrzycą, suplementacja magnezem w przypadkach jego niedoboru bywa uzasadniona.

Następnym minerałem, który ma znaczenie dla osób z cukrzycą, jest chrom. Należy on do tzw. pierwiastków śladowych, co oznacza, że choć występuje w bardzo niewielkich ilościach, to jego obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu enzymów. W odniesieniu do gospodarki węglowodanowej chrom uczestniczy w transporcie glukozy z krwi do wnętrza komórek oraz zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę. W literaturze fachowej jest jednak niewiele doniesień na temat chromu, a wnioski nie są jednoznaczne. W jednym z badań stwierdzono obniżenie poziomu glukozy na czczo i po posiłku po wprowadzeniu do diety związków chromu oraz chlorku chromu. Natomiast analiza kilkunastu badań, w których oceniano działanie chromu, nie dostarczyła jednolitych wniosków. Wanad oraz witamina E mogą poprawiać wrażliwość na insulinę, jednak wyniki badań naukowych nie są zgodne.

Podsumowanie

Używanie wszelkich suplementów diety oraz witamin pod postacią tabletek wymaga ostrożnego i rozsądnego podejścia. Głównym powodem ostrożności jest ryzyko interakcji ze stale stosowanymi lekami, a przez to osłabienie ich działania.

Jeżeli diabetyk, po konsultacji z swoim lekarzem, zdecyduje się na stosowanie suplementów diety, powinien wybierać preparaty o najprostszym składzie, a unikać produktów zawierających wiele związków. Jest to uzasadnione, bo najnowsze badania opublikowane w marcu 2011 r. w fachowym piśmie „Diabetes Research and Clinical Practice” wykazują, że jednoczesne połączenie molibdenu i miedzi może sprzyjać rozwojowi komplikacji narządowych u osób z cukrzycą. Zatem, także w doborze suplementów diety, należy zachować ostrożność i dobrze go przemyśleć.

dr n. med. Krystyna Knypl

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

NAJNOWSZE

Skip to content