PRZEŁOMOWE ROZWIĄZANIA PROSTO Z NATURY
Bergamota (Citrus bergamia Risso) jest endemiczną rośliną rosnącą w kalabryjskim regionie południowych Włoch. Tak jak jej znana, gorzka kuzynka Citrus aurantium należy do licznej rodziny rutowatych (Rutaceae).
Z biegiem lat pojawiają się coraz nowsze badania a wraz z nimi ujawniają się rewolucyjne właściwości bergamoty. Dziś znana jest ze swoich zdumiewających efektów w obniżaniu cholesterolu i glukozy we krwi, usprawniania krążenia naczyniowego i antyoksydacji.
Jak pokazują ostatnie badania polifenole bergamotowe mają również wpływ na gospodarkę węglowodanową. U cukrzyków, którym codziennie przez 30 dni podawano 500 mg BPF, odnotowano silne (o 18,9%) obniżenie stężenia glukozy we krwi w porównaniu do wartości wyjściowej, natomiast zwiększenie dawki do 1000 mg skutkowało spadkiem ilości glukozy o 22,4%. Możliwość zmniejszenia poziomu glukozy we krwi o 15–25% daje szansę na fitoterapeutyczną alternatywę kontrolowania stanu przedcukrzycowego u pacjentów z zespołem metabolicznym. Mężczyźni z cukrzycą typu 2, którzy cierpią na zaburzenia erekcji, mogą poprawić swoją potencję stosując regularnie bergamotę – donoszą naukowcy z włoskiego Catanzaro. Polifenole Citrus bergamia przyczyniają się do polepszenia funkcji śródbłonka i usprawnienia przepływu krwi w tętnicy prącia.
Według prognoz za 15 lat na cukrzycę będzie chorowało już prawie 600 milionów osób! Cały czas trwają więc poszukiwania alternatywnych metod leczenia, które ustrzegą nas przed rosnącą epidemią zachorowań. Według analizy włoskich naukowców z Uniwersytetu Magna Greacia przyjmowanie 500 mg BPF pozwala obniżyć poziom glukozy nawet o 20%, co daje szansę na skuteczną prewencję stanu przedcukrzycowego. Już teraz bergamota powinna zająć honorowe miejsce pomiędzy liściem morwy białej a zielem rutwicy w szeregu roślin hipoglikemizujących.
Suplementacja BPF jest również polecana osobom już przyjmującym statyny. Fakt potęgowania działania statyn przez bergamotę został okryty w 2013r. w trakcie badań klinicznych z udziałem pacjentów kardiologicznych szpitala San Rafaele we Włoszech. Porównano efekty stosowania samej rosuwastatyny w dwóch dawkach (10 mg i 20 mg) z terapią łączącą podawanie 10 mg rosuwastatyny i 1000 mg BPF na dobę. Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że równoczesne stosowanie rosuwastatyny i wyciągu polifenolowego bergamoty daje o wiele lepsze efekty w poprawie profilu lipidowego niż terapia samą statyną. Trójglicerydy zostały zmniejszone o ponad 36 %, a HDL wzrósł nawet o 37%. Wyniki te są porównywalne z miesięcznym leczeniem rosuwastatyną w dawce 20 mg!
Należysz do jednej z wymienionych grup? Rozważ suplementację polifenolami bergamoty!
- chorzy z zespołem metabolicznym i zwiększoną glikemią na czczo lub nieprawidłową tolerancją glukozy
- osoby z grupy niskiego (< 1% w skali SCORE czyli Systematic Coronary Risk Evaluation) lub umiarkowanego (1–4% w skali SCORE) ryzyka sercowo-naczyniowego, ze stężeniem LDL podwyższonym o 20–40%
- chorzy nietolerujący statyn i odmawiający ich przyjmowania
- pacjenci, u których nie można spotęgować terapii statyną
- chorzy z zespołem metabolicznym i zwiększoną glikemią na czczo lub nieprawidłową tolerancją glukozy
Dziś już ponad 400 prac badawczych traktuje na temat bioaktywności Citrus bergamia Risso. Przekrój przez różnorodne analizy daje odpowiedź, jakie efekty możemy uzyskać przy stosowaniu różnych dawek BPF w odmiennych kombinacjach u szerokiej gamy pacjentów.
Mnogość rozpraw nad korzystnym działaniem bergamoty sugeruje, że w przyszłości warto rozważyć wdrożenie BPF jako alternatywnego leku hipolipemizującego, szczególnie w przypadkach znacznej nietolerancji w stosunku do statyn.
Czerwony ryż drożdżowy a pacjenci cukrzycowi
W starciu z jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych sięgnęliśmy po lek naturalny, którego zbawienna moc została odkryta już w czasach dynastii Ming. Mowa o tradycyjnym czerwonym ryżu drożdżowym (RYR – Red Yeast Rice) powstającym w wyniku fermentacji ryżu siewnego (Oryza sativa) i grzyba pleśniowego Monascus purpureus. Podczas tego procesu powstaje monakolina K, substancja kompleksowa o udowodnionych właściwościach obniżających poziom cholesterolu we krwi. Codzienne spożywanie monakoliny K zmniejsza stężenie lipoprotein o niskiej gęstości LDL od 15 do 25% w zależności od przyjmowanej dawki. Suplementacja preparatem zawierającym 10 mg MK pozwala zredukować poziom ,,złego” cholesterolu do wartości progowych. Spadkowi LDL towarzyszy analogiczne zmniejszenie ilości cholesterolu całkowitego, apolipoproteiny B, metaloproteinaz macierzy 2 i 9 (składników odpowiedzialnych za rozwój miażdżycy) oraz białka C-reaktywnego o wysokiej wrażliwości (markera stanu zapalnego).
Stosując ekstrakt z czerwonych drożdży ryżu możesz obniżyć poziom glukozy, a także ochronić trzustkę przed uszkodzeniem hiperglikemicznym i oksydacyjnym – sugerują naukowcy z Uniwersytetu w Nankinie (Chiny). Według ich wstępnych badań na myszach oczyszczony ekstrakt z RYR poprawia tolerancję glukozy oraz stymuluje wydzielanie insuliny. Potwierdzenie tych doniesień może otworzyć drogę dla nowych możliwości wykorzystania czerwonego ryżu drożdżowego. A co z pacjentami ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 i znaczną nietolerancją w stosunku do statyn? Badania z 2013r. dowodzą, że można u nich unormować poziom cholesterolu wprowadzając dietę śródziemnomorską z dodatkiem czerwonego ryżu drożdżowego.
Cukrzyków powinny zainteresować nowatorskie badania sprzed kilku lat. Podczas wstępnych testów na oczyszczonym preparacie z czerwonego ryżu zauważono, iż obniża on poziom cukru we krwi poprzez poprawę tolerancji glukozy i wzmożone wydzielanie insuliny. Dodatkowo chroni komórki trzustki przed uszkodzeniem hiperglikemicznym i stresem oksydacyjnym.