1. Home
  2. »
  3. Psychologia
  4. »
  5. Zrozumieć nieśmiałość

Zrozumieć nieśmiałość

REFORMOWANIE NIEŚMIAŁOŚCI

Osoby nieśmiałe bywają więźniami i jednocześnie strażnikami własnej nieśmiałości, przez co sami, niejako dobrowolnie, ograniczają sobie swobodę działania. Jeśli czujesz, że nieśmiałość w twoim życiu powoduje, że coś cię omija, to czas to zmienić. Pamiętaj jednak, że zmiana sposobu myślenia o sobie i ćwiczenie innych niż dotychczasowe sposoby zachowania bywa trudne i wymaga wysiłku.

Aby dokonać zmian, warto na początku mieć świadomość siebie. Często u osób nieśmiałych jest ona duża, ale ma raczej formę nadmiernego przejmowania się sobą w obawie przed negatywną oceną, co często powoduje unikanie przez nich wielu sytuacji społecznych, w których nieśmiałość może zostać odkryta. Dlatego należy podjąć próbę uświadomienia sobie, jakie konkretnie elementy twojej nieśmiałości są dla ciebie najtrudniejsze i co chciałbyś zmienić w swoim zachowaniu.

POMOCNA SAMOŚWIADOMOŚĆ

Zacznij od prostego ćwiczenia, spójrz na siebie w lustrze albo zamknij oczy i zastanów się nad odpowiedzią na następujące pytania:

  • Jaka jest twoja najlepsza cecha?
  • Jak opisałbyś siebie nieznajomemu, z którym masz spotkać się w umówionym miejscu (pomyśl nie tylko o wyglądzie, ale i np. o sposobie poruszania się)?
  • Wyobraź sobie, że spotykasz siebie po raz pierwszy. Jakie byłoby twoje pierwsze wrażenie?
  • Jak mógłbyś wywrzeć bardziej pozytywne wrażenie?
  • Co jest w tobie wyjątkowego, niepowtarzalnego?
  • Po czym poznaliby cię ludzie, którzy znają cię najlepiej?

Często pierwszym krokiem do zmiany jest „obejrzenie” swojej nieśmiałości, zobaczenie jej historii. Spróbuj przypomnieć sobie sytuację, kiedy po raz pierwszy bardzo silnie odczułeś swoją nieśmiałość. Zastanów się, jak wpłynęło to na twoje późniejsze reakcje, zachowania, uczucia? Odpowiedz na kilka pytań:

  • Czy kiedykolwiek ktoś powiedział o tobie, że jesteś nieśmiały i czy to w jakiś sposób na ciebie wpłynęło?
  • Czy decyzje, które podjąłeś pod wpływem danej opinii, zmieniły się na przestrzeni lat, czy pozostały niezmienione?
  • Czy pamiętasz, kiedy potem czułeś się nieśmiały?
  • Czy teraz ludzie wygłaszają na twój temat opinie (jeśli tak, to jakie), które sprawiają, że myślisz o sobie jako o osobie nieśmiałej?
  • Czy dajesz po sobie poznać, że jesteś nieśmiały, jakie sygnały wysyłasz innym, czy uprawniają do takiej ich o tobie opinii?

KOSZTY I ZYSKI

Spójrz na koszty nieśmiałości. Na pewno znajdziesz ich sporo. Czy zastanawiasz się nad zyskami, które możesz z niej czerpać? To one mogą sprawiać, że nie chcesz przezwyciężyć w sobie nieśmiałości. Może jest ona pretekstem do usprawiedliwiania się, unikania ryzyka, krytyki, czymś, co daje poczucie bezpieczeństwa. Może potrafisz znaleźć jeszcze inne, wtórne korzyści bycia nieśmiałym Odpowiedzi na te pytania pozwolą ci zorientować się, jakie elementy nieśmiałości należałoby zmienić.

POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

Często osoby nieśmiałe czują się gorsze od innych, mają niskie poczucie własnej wartości. Wynika to z porównań, najczęściej z niedościgłymi ideałami, co z góry skazane jest na porażkę. Nie należy bowiem porównywać się z ekspertami w każdej dziedzinie i z osobami uznanymi za najpiękniejsze. Zamiast realnej oceny siebie, możemy popaść w smutek, frustrację lub odczuwać silną złość z racji niemożności dorównania ideałowi. Starajmy się unikać uogólnień typu: jestem nieśmiały. Raczej odnośmy swoje trudności do konkretnych sytuacji.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content