Decydując się na wybór odpowiedniego klubu fitness czy siłowni, powinniśmy zwrócić uwagę na odległość od miejsca zamieszkania. Chętniej i częściej będziemy bowiem uczęszczali na treningi do miejsca położonego w bliskim sąsiedztwie niż na drugim końcu miasta, będzie to dla nas duża oszczędność czasu. Dobrze jest wybrać taki klub, w którym nie będziemy musieli ukrywać się ze swoją chorobą. Wiele osób decyduje się na uczęszczanie do modnych klubów, gdzie trening jest swego rodzaju celebracją: odbywa się w pełnym makijażu, bez kropelki potu, bo przecież wszystko musi być idealnie. W takim miejscu możemy krępować się zmierzyć poziom glukozy albo wstrzyknąć insulinę. Rozejrzyjmy się zatem za klubem, w którym panuje przyjazna atmosfera i gdzie pod każdym względem będziemy czuli się komfortowo.

Podejmując decyzję o uprawianiu sportu na świeżym powietrzu, również powinniśmy wybrać pobliski park lub las, najlepiej taki, w którym ścieżki biegowe nie są wykonane z twardej powierzchni takiej jak np.: kostka czy beton, to pozwoli nam dodatkowo ochronić nasze stawy. Unikajmy wysiłku fizycznego odbywającego się w pobliżu ulic, żeby nie wdychać spalin samochodowych. Ćwiczenia na łonie natury pozwolą nam się odprężyć, napełnić nasze płuca czystym powietrzem, cieszyć się walorami estetycznymi przyrody.

Z trenerem czy bez?

Dobrze, aby każda aktywność fizyczna odbywała się, przynajmniej w początkowej fazie adaptacji do wysiłku, pod okiem trenera personalnego. Nie tylko dobierze on odpowiednie ćwiczenia czy rodzaj wysiłku do możliwości naszego organizmu, ale również będzie mógł niezwłocznie udzielić pomocy w razie hipoglikemii. Bardzo ważne jest więc, aby taki trener znał chorobę, jaką jest cukrzyca, wiedział, jakie są objawy hipoglikemii i w jaki sposób reagować, aby jej zapobiegać. Trener musi też wiedzieć, jakie ćwiczenia zastosować adekwatnie do ilości wymienników spożytych przed wysiłkiem, aby utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Ponadto warto, aby umiał obsługiwać glukometr, na wszelki wypadek miał przy sobie zawsze coś słodkiego i czuwał nad stanem naszego organizmu.

Siłownia dla diabetyków – czemu nie?

Każda osoba chora na cukrzycę pragnie akceptacji w społeczeństwie, jednak nie wszędzie może się z nią spotkać. Organizm diabetyka ma również wyjątkowe wymagania, które trzeba respektować. Nie każdy trener jest na to przygotowany. Wprawdzie nie istnieją jeszcze siłownie przeznaczone specjalnie dla diabetyków, ale niewątpliwie w przyszłości powstaną.

Ich atutem będzie nie tylko przyjazna atmosfera i możliwość zmierzenia glikemii w każdej chwili, ale przede wszystkim dobór odpowiednich ćwiczeń dla diabetyków oraz wykonywanie ćwiczeń pod stałym okiem wykwalifikowanego trenera przeszkolonego pod tym kątem.

Przykładowy trening w siłowni dla 30-latki chorej na cukrzycę typu 1, która dotąd była mało aktywna:

  1. Ćwiczenia na „orbitreku” – 10 min.
  2. Szybki marsz na bieżni – 5 min.
  3. Ćwiczenia na „steperze” – 10 min.
  4. Ćwiczenia na „rowerze stacjonarnym” – 15 min.

Przykładowy trening na świeżym powietrzu – nordic walking dla 50-latki z cukrzycą typu 2 mało aktywnej fizycznie:

  1. Marsz – 5 min.
  2. Energiczny marsz z kijkami – 15 min.
  3. Ćwiczenia z pomocą kijków – 10 min. (np.: wymachy nóg, skłony, krążenia tułowia)
  4. Spokojny marsz z kijkami – 5 min.

W obydwu przypadkach powinniśmy mniej więcej w połowie treningu zmierzyć poziom glukozy, aby zobaczyć, jak nasz organizm reaguje na dany wysiłek. Przerwy między ćwiczeniami nie powinny być dłuższe niż 2 minuty.

Ponadto, jak już wcześniej wspomnieliśmy, dobrze jest wybrać się na trening z trenerem, który w razie potrzeby dokona modyfikacji, tak aby dopasować obciążenie do możliwości naszego organizmu oraz wprowadzić dodatkowe ćwiczenia. Trener również zademonstruje konkretne ćwiczenie i dopilnuje, aby było ono wykonane w sposób bezpieczny. Często bowiem osoby rozpoczynające swoją przygodę z wysiłkiem fizycznym nie wiedzą, w jaki sposób korzystać z określonej maszyny do ćwiczeń lub korzystają z niej nieprawidłowo, co skutkuje bólami, zniechęcaniem, a w konsekwencji pogorszeniem sprawności fizycznej. Trener również, na jednym z pierwszych spotkań, nauczy, w jaki sposób prawidłowo poruszać się z kijkami do nordic walking, co zaprocentuje większym wydatkiem energetycznym podczas treningu.

Anna Majchrzak

Strony: 1 2

Skip to content