Ręce na biodra i maszerujemy w miejscu w takt muzyki – to często powtarzana komenda na zajęciach z aerobiku. Tym razem jednak ćwiczący są w czepkach i kostiumach kąpielowych, prowadzący musi przekrzyczeć nie tylko muzykę, ale i szum wody, a cała akcja rozgrywa się w basenie. Panie i Panowie zapraszamy na aqua aerobik!
Obok właściwości odciążających, ćwiczenia w wodzie wpływają na zwiększenie ruchomości i zakresu ruchu w stawach. Poprawiają elastyczność ścięgien i więzadeł oraz koordynację ruchów, a w ramach tego zachowanie równowagi. Powodują wzmożoną pracę mięśni oddechowych, zwiększają wytrzymałość organizmu oraz gibkość ciała. Z czystym sumieniem można powiedzieć, że zajęcia aqua fitnessu wpływają na poprawę wydolności organizmu.
Ćwiczenia w wodzie podlegają dwóm prawom fizyki – sile wyporu wody i sile jej oporu. Opór wody jest 12-krotnie większy niż opór powietrza, zatem w każdy ruch wykonywany w wodzie trzeba włożyć odpowiednio więcej energii. Kluczowa jest także siła wyporu wody, która ułatwia wykonywanie ćwiczeń.
Ciało w stanie równowagi
– Podczas ćwiczeń aqua aerobiku czy aqua fitnessu przede wszystkim pracujemy nad wzmocnieniem mięśni brzucha, pleców i nóg. Sprzyja temu środowisko wodne, które powoduje przesunięcie środka ciężkości organizmu – mówi Janusz Facon, instruktor aqua aerobiku. – W wodzie środek wyporu jest poniżej środka ciężkości.
Dlatego w wodzie czujemy się mniej stabilnie. Żeby utrzymać równowagę, osoby ćwiczące muszą napinać wszystkie mięśnie, a wówczas pracują ich głębokie partie. Większość ćwiczeń wykonujemy w pionie, co wymaga napięcia mięśni brzucha, grzbietu i pośladków oraz utrzymania tego napięcia prawie przez cały czas trwania zajęć. Dodatkowe ruchy rąk i nóg przy poszczególnych ćwiczeniach powodują zachwiania równowagi, więc w celu jej odzyskania, znowu mobilizowana jest maksymalna liczba mięśni – dodaje instruktor. Utrzymanie pozycji pionowej w wodzie (kiedy nie dotykamy stopami podłoża) to duża trudność, szczególnie dla debiutantów.
– Jeśli ktoś ma słabe mięśnie, przez pierwszych kilka zajęć będzie miał kłopoty z utrzymaniem równowagi, dopiero kiedy mięśnie ulegną wzmocnieniu, osoby ćwiczące przyzwyczajają się do środowiska wodnego, nabierają pewniejszej postawy i zaczynają skupiać się na innych elementach zajęć, niż tylko na tym, by utrzymać pozycję choć trochę zbliżoną do pionu – mówi nasz ekspert. Dlatego też, żeby poczuć efekty aqua aerobiku, trzeba mieć nieco cierpliwości i nie rezygnować po pierwszych zajęciach, po których mamy jedynie ogólne pojęcie, czym jest aqua fitness, ale nie odczuwamy jeszcze w pełni jego dobroczynnego wpływu na nasz organizm.