Kilka podpowiedzi, jak zacząć być aktywnym:

Jeżeli jeździsz autobusem, tramwajem – wysiądź przystanek wcześniej (na początek) i pozostałą część drogi do celu przejdź pieszo. Potem możesz zwiększyć odległość pokonywaną pieszo. Czekając zaś na środek transportu, nie siadaj tylko pospaceruj.

Zamiast wjeżdżać windą, wchodź po schodach. Nie musisz od razu wspinać się na 10 piętro. Najpierw wchodź na pierwsze – przez cały tydzień lub dłużej, dopóki nie poczujesz, że pokonanie jednego piętra nie sprawia ci już trudności. Potem dwa piętra (przez tydzień lub dłużej), następnie trzy… itd.

Jeżeli jeździsz samochodem, staraj się parkować go jak najdalej od miejsca, które jest twoim celem, i dojdź do niego, zamiast podjeżdżać pod same drzwi.

Wybierając się po zakupy – jeżeli jest taka możliwość – udaj się do sklepów położonych dalej od domu, możesz odwiedzić kilka – robiąc przy okazji rozeznanie, co i ile kosztuje w różnych miejscach.

 

ABC AKTYWNEGO DIABETYKA

Przed podjęciem wysiłku fizycznego skonsultuj się z lekarzem – twoje bezpieczeństwo i zdrowie są najważniejsze; poradź się, jaki rodzaj aktywności jest dla ciebie najodpowiedniejszy. Wybierz formę aktywności, która najbardziej ci się podoba. Zacznij od ćwiczeń prostych i niezbyt intensywnie (np. 10 minut dziennie), a potem systematycznie podnoś sobie poprzeczkę. Jeżeli na samym początku wyznaczysz sobie zbyt wygórowane cele, które doprowadzą do kontuzji albo zagrożenia twojego zdrowia, istnieje możliwość, że zniechęcisz się do jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

 Stwórz dokładny plan działania: kiedy, gdzie i jak długo będziesz ćwiczyć. To pozwoli ci na lepszą organizację czasu i innych obowiązków, i ułatwi dokonywanie zmian zależnie od różnych sytuacji. Przed treningiem zmierz sobie stężenie glukozy za pomocą glukometru. Wynik ten bowiem warunkuje rodzaj i intensywność wysiłku. Pamiętaj o bezpieczeństwie:

 

Gdy podczas treningu zauważysz u siebie oznaki głodu, nadmiernego pocenia, zdenerwowania – od razu przerwij aktywność fizyczną. Nagradzaj się – to bardzo ważny, choć niepozorny element systemu zdrowej aktywności. Zaznaczaj w kalendarzu dni, w których zrealizujesz swój plan ćwiczeń. Gdy zaznaczysz wszystkie przewidziane na treningi dni w tygodniu, zrób sobie przyjemność, coś co cię odpręża, daje zadowolenie, wprowadza w dobre samopoczucie. Ciężko pracowałeś i zasługujesz na to.

Oprac. Katarzyna Kacperczyk
Konsultacja medyczna dr n. med. Janusz Jasik
Katedra i Klinika Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii AM w Warszawie

Strony: 1 2 3 4

Skip to content