1. Home
  2. »
  3. Jak się dobrze odżywiać
  4. »
  5. Świąteczne dylematy kulinarne

Świąteczne dylematy kulinarne

W wielu polskich domach wieczerza wigilijna jest tradycyjnie postna – co cieszy. Po pierwsze, bo w polskiej zwyczajowej diecie przez większość z 365 dni w roku na stole gości mięso w rozmaitych postaciach. Po drugie, bo wiele osób sięga w tym dniu po ryby, których na co dzień nie jada lub wykorzystuje w swej kuchni sporadycznie. A są one źródłem białka wysokiej jakości oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, pożądanych w zdrowej diecie.

Jak, nie dokonując rewolucji na stole wigilijnym, zmodyfikować receptury kulinarne, by były nieco bliższe zaleceń dietetycznych? Jak nie pozbawić się kulinarnych przyjemności, jednocześnie nieco „odchudzając” tradycyjne potrawy? Jak obniżyć ich indeks i ładunek glikemiczny, zmniejszyć całkowitą ilość węglowodanów w tym szczególnym posiłku, jakim jest wieczerza wigilijna? Jak to zrobić, aby na koniec wieczerzy mieć na tyle prawidłową glikemię, by pozwolić sobie na łasuchowanie, i zjeść np. kutię?

Proponuję na początek zająć się pierogami, bez których dla niektórych osób święta
w zasadzie nie miałyby swojego smaku. Wiadomo, że potrawy mączne znacząco zmieniają na niekorzyść stężenie glukozy we krwi. Mamy dwa wyjścia z tej sytuacji. Albo ich nie jadać, albo zastąpić klasyczną mąkę pszenną mąką pełnoziarnistą, razową czy jęczmienną. Przepis na pierogi, który Państwu polecam, zawiera w swojej recepturze mieszankę obu tych gatunków mąk. Szczerze namawiam do tego, by pierogi czy też uszka z takiej mieszanki mąk zastąpiły pierogi pszenne.

PIEROGI W ROLI GŁÓWNEJ

Składniki na ciasto pierogowe dla dwóch osób: mąka pszenna razowa (typ 1850 lub 2000) 100 g , sól, woda, około 2 łyżeczek oleju/oliwy.

Wykonanie: do ugniatania takiego razowego ciasta potrzeba nieco więcej cierpliwości niż do ciasta pszennego. Wodę dolewamy powoli, tak żeby ciasto było elastyczne, ale zarazem nie za miękkie. Ciasto rozwałkowujemy tak cienko, jak to tylko możliwe, by ostatecznie uformować pierogi. Im grubsze ciasto, tym więcej węglowodanów. Wycinamy pierożki i nakładamy postny farsz, na przykład grzybowy. Pierożki gotujemy w osolonej wodzie, około 5–7 min po wypłynięciu na wierzch powinny być już miękkie.

Swoistą odmianą tego dania jest pieróg żytni z kapustą i grzybami:

Składniki na ciasto: 300 g mąki żytniej razowej, 100 g mąki żytniej typ 720, 1 jajko,6 łyżek oleju, 3/4 łyżeczki soli, woda, 1 jajko do smarowania.
Z podanych składników zagnieść ciasto, dodając tyle zimnej wody, aby dało się ulepić w kulę, którą po zagnieceniu wkładamy do schłodzenia do lodówki. W tym czasie przygotowujemy farsz.

Składniki na farsz: 200 g kapusty kiszonej, 150 g kapusty białej, 1 jajko, 2 łyżki bułki tartej, 8 dużych grzybów (podgrzybki, borowiki), sól, pieprz, kminek, majeranek.
Sposób wykonania: grzyby namoczyć i ugotować z poszatkowaną drobno kapustą białą. Kapustę kiszoną pokroić i ugotować do miękkości z 1 łyżeczką kminku. Ostudzić obie kapusty, po czym wyjąć grzyby i bardzo drobno pokroić. Połączyć wszystkie składniki, dodając przyprawy według uznania. Wymieszać dokładnie, dodając bułkę tartą i jajko. Ponownie wymieszać.

Wyjąć ciasto z lodówki i podzielić na 4 części. Farsz także podzielić 4 części. Z każdej części ciasta rozwałkować elipsę grubości około 0,5 cm. Wzdłuż dłuższego boku nałożyć farsz, złożyć pieróg i zlepić dobrze krawędzie formując podłużne pierogi. Posmarować rozmąconym jajkiem. Pierogi ułożyć na blasze wyłożonej papierem i wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na ok. 20–25 minut. Doskonale smakują z barszczem lub jako danie samodzielne.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Czosnek

Czosnek jest skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych i flawonoidów. Z

Czytaj więcej »
Skip to content