1. Home
  2. »
  3. Diety na różne problemy
  4. »
  5. Leczenie żywieniem

Leczenie żywieniem

Uważał, że w jadłospisie przeciętnego Polaka jest za dużo produktów roślinnych bogatych w węglowodany. Zalecał produkty zwierzęce, które jego zdaniem, można jeść bez ograniczeń, natomiast należy zrezygnować ze słodyczy i owoców. Obie diety są więc wysokotłuszczowe. Nie ma badań, które pozwoliłyby ocenić wieloletni ich wpływ na stan zdrowia. Największym ich atutem jest ubytek masy ciała, natomiast można spodziewać się, że niedobór węglowodanów przy nadmiarze tłuszczów będzie prowadził do kwasicy ketonowej, zaś nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych  – do rozwoju miażdżycy. Dieta tłuszczowa zwiększa też ryzyko rozwoju raka przewodu pokarmowego, może prowadzić do stłuszczenia wątroby i choroby trzustki. Zbyt mała zawartość błonnika powoduje problemy z wypróżnianiem, o ile wcześniej nie wystąpią biegunki tłuszczowe. Trzeba się też liczyć ze znacznymi niedoborami witaminowymi.
Dietą, która cieszy się obecnie dużą popularnością jest dieta Dukana, określana jako wysokobiałkowa. Analizy dietetyków wykazują jednak, że poza dużą ilością białka zawiera ona też sporo tłuszczu i mało węglowodanów.

Zdrowa dieta

Żadnych kontrowersji nie budzi – i jest rekomendowana – dieta śródziemnomorska. Polega ona przede wszystkim na spożywaniu codziennie dużej ilości warzyw i owoców. Do tego dochodzą rośliny strączkowe, owoce, orzechy włoskie i oliwa z oliwek. Zasadą jest częste spożywanie ryb i ograniczenie spożycia czerwonego przetworzonego mięsa oraz pełnotłustych produktów mlecznych. Dieta ta zezwala także na picie czerwonego wina w umiarkowanych ilościach. Należy dodać, że utrzymywanie diety śródziemnomorskiej musi się też łączyć ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Na podstawie wyniku kilku badań wykazano, że dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę u osób z grupy dużego ryzyka sercowo-naczyniowego w porównaniu z dietą niskotłuszczową, mimo braku wpływu na istotne zmniejszenie masy ciała.

Potwierdzono też naukowo, że osoby stosujące dietę śródziemnomorską rzadziej zapadają na cukrzycę typu 2. W porównaniu z dietą niskotłuszczową pozwala uzyskać lepszą kontrolę glikemii i opóźnić moment, w którym konieczne jest włączenie leków przeciwcukrzycowych u osób ze świeżo rozpoznaną cukrzycą.

Polacy nie cenią diet

Polacy niechętnie przestrzegają zaleceń dietetycznych. Tegoroczne badania TSS OBOB na grupie tysiąca osób powyżej 18 roku życia pokazały, że 82% osób nie stosowało w ostatnim okresie żadnej diety, 68% lubi jadać dobrze posolone potrawy, 60% ankietowanych uważa, że prawdziwy obiad powinien być z mięsem. Pokutuje wciąż przekonanie, że mięso czerwone należy jeść codziennie. Zaledwie 46% osób twierdzi, że zjada ryby przynajmniej raz w tygodniu, a 31% spożywa je kilka razy w miesiącu. Tylko 31% Polaków spożywa codziennie warzywa i owoce, natomiast 61% badanych uważa, że odrobina alkoholu na koniec dnia to dobry sposób na rozluźnienie. 58% osób przyznało, że kładzie się do łóżka z uczuciem sytości. Wśród osób, które stosowały jakąkolwiek dietę (tylko 18%) aż 45% to byli ludzie młodzi, przeważnie kobiety w wieku 20–29 lat stosujące diety odchudzające. Tylko co trzeci badany przestrzegał zaleceń dietetycznych z powodu jakiejś choroby – były to osoby powyżej 60 lat. Natomiast tylko 26% zmieniło dietę tylko po to, aby zdrowo się odżywiać.

dr n. med. Krzysztof Dęmbe

Opracowanie redakcyjne – autoryzowane – na podstawie wykładu wygłoszonego na V Warszawskich Spotkaniach Diabetologicznych 22.10.2011 r.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Czosnek

Czosnek jest skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych i flawonoidów. Z

Czytaj więcej »
Skip to content