1. Home
  2. »
  3. Jak się dobrze odżywiać
  4. »
  5. Jak długo stosować dietę?

Jak długo stosować dietę?

UMIAR MILE WIDZIANY

O ile uroczysta kolacja wigilijna jest tradycyjnie w wielu domach postna i szczęśliwie w wielu domach obfituje w potrawy rybne, o tyle w pozostałe dwa świąteczne dni zazwyczaj spożywa się niestety potrawy bardziej tłuste. Umiar w jedzeniu i piciu byłby wskazany przede wszystkim u diabetyków, ale przydałby się właściwie całej rodzinie. Przypominam, że wszystkie makroskładniki diety, tzn. węglowodany, białka i tłuszcze wpływają na stężenie glukozy we krwi. Różnica polega tylko na czasowym efekcie, jaki na to stężenie wywierają. Tempo wzrostu glikemii po spożyciu produktów spożywczych jest różne.

Wzrost poziomu glukozy we krwi następuje najszybciej po spożyciu produktów węglowodanowych (zazwyczaj po około 30–90 minutach od posiłku), zaś znacznie łagodniejszy jest po spożyciu produktów białkowych i tłuszczowych (średnio od około dwóch do sześciu godzin po jedzeniu – w zależności m.in. od składu i objętości posiłku). Opisywany wzrost stężenia glukozy we krwi po spożyciu różnych produktów ilustruje rycina.

ODCHUDZAMY POTRAWY

W trakcie przygotowywania świątecznych specjałów warto pomyśleć o zredukowaniu ich nadmiernej kaloryczności, która może wynikać z nadmiaru tłuszczu, mąki czy cukru w konkretnych recepturach. Większość z tradycyjnych potraw charakterystycznych dla tych świąt można przecież „odchudzić”. Zamiast smażonych ryb czy potraw mięsnych preferowane powinny być pieczone beztłuszczowo, np. w folii, pergaminie czy naczyniu żaroodpornym. Śledź pod śmietanową pierzynką będzie równie apetyczny w pierzynce jogurtowej, ryby przygotowane w galarecie będą kolejnym stosunkowo niskokalorycznym daniem.

Jednym z kulinarnych atrybutów grudniowych świąt są ciasta (pierniki, keksy, makowce). Najprostszym sposobem na zredukowanie ich kaloryczności może być ograniczenie do niezbędnego minimum ilości dodawanego tłuszczu. Ponadto warto też wyeliminować z receptur ciast sacharozę (czyli cukier z cukierniczki) i zastąpić ją słodzikami, które w większości dostarczają śladowej ilości kalorii i nie wpływają bezpośrednio na stężenie glukozy we krwi.

Dobrze byłoby, gdyby świąteczny czas był także pretekstem do rodzinnych spacerów, które pomogą efektywnie spożytkować nadwyżki kaloryczne świątecznego biesiadowania.

Zgodnie z sentencją łacińską „niech wczorajszy błąd stanie się dla Ciebie dzisiejszym nauczycielem”, uczmy się choćby na przykładzie świątecznej samokontroli właściwego postępowania w leczeniu cukrzycy. Każdy diabetyk powinien pamiętać, że jakość życia w tej chorobie w dużej mierze zależy od niego samego, od tego, czy umie właściwie postępować ze swoją choroba tak na co dzień, jak i od święta.

dr inż. Katarzyna Kowalcze
specjalista ds. żywienia i dietetyki

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Czosnek

Czosnek jest skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych i flawonoidów. Z

Czytaj więcej »
Skip to content