ABC INSULINOTERAPII

SOS hiperglikemii poposiłkowej

Skutki hiperglikemii są naprawdę nieprzyjemne. Pacjenci skarżą się na suchość w ustach, brak siły i witalności, wymioty, nudności, ogólne zmęczenie, bóle brzucha, pogłębiony oddech, zapach acetonu w wydychanym powietrzu, senność, osłabienie, utratę masy ciała, słabe gojenie się ran, zakażenia układu moczowego itp.

Hiperglikemia wywołana świątecznym poluzowaniem reżimu dietetycznego jest najczęściej krótkotrwała. Powyższe objawy mogą jednak mieć różne nasilenie i intensywność. Jeśli osoba z cukrzycą ich d oświadcza, powinna skontrolować glikemię na glukometrze. Gdy wartość odbiega od normy i wynosi powyżej 140 mg/dl, pożądane jest podjęcie kroków zaradczych. Po pierwsze, trzeba sobie przypomnieć, która z podanych wcześniej insulin w tej chwili działa w organizmie, a także ile czasu upłynęło od podania ostatniej dawki insuliny? Liczy się również wielkość dawki.


ZDROWO ŻYWIENIOWO

Słodko-gorzkie smaki

Słodziki są od cukru wielokrotnie słodsze, działają na kubki smakowe identycznie jak cukier, nie przyczyniają się jednak do powstania otyłości, cukrzycy, próchnicy zębów czy chorób układu krążenia. Cukier, czyli sacharoza, jest produktem półnaturalnym, otrzymywanym z trzciny lub buraków cukrowych. Dostarcza węglowodany proste, błyskawicznie przyswajane przez organizm, jest kaloryczny (100 g to 400 kcal). Dlatego naukowcy i technolodzy od dawna poszukiwali substancji, które go zastąpią.

Obecnie słodziki są stosowane w produkcji napojów bezalkoholowych, słodyczy, deserów, jogurtów, kisieli, budyni, a także wielu leków. Do pieczenia i gotowania może być stosowana niskokaloryczna substancja słodząca pochodzenia naturalnego – stewia, która jest oporna na wysoką temperaturę (do 200°C).

Strony: 1 2 3

Skip to content