ZDROWO ŻYWIENIOWO

Ryby nade wszystko

Ryba wpływa na wszystko – głosiło hasło kampanii Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2009 r. Trudno zaprzeczyć. Ryby to doskonałe źródło nie tylko słynnych kwasów omega-3, ale i dobrze przyswajalnego białka (w tym kolagenu), witamin (przede wszystkim D3) oraz soli mineralnych. Ich jedzenia nie zastąpi żadna tabletka z tranem. Powinni o tym pamiętać wszyscy, a przede wszystkim diabetycy.

Średnie spożycie ryb w Polsce wynosi zaledwie 13 kg na osobę na rok. Oznacza to, że tygodniowo jemy ich około 250 g, najchętniej w postaci smażonej lub wędzonej. Dla porównania, mieszkańcy cieplejszych regionów Europy zjadają ryb aż 50 kg rocznie na osobę, a co za tym idzie, rzadziej cierpią z powodu chorób metabolicznych.


WARTO WIEDZIEĆ

W zdrowym ciele – magnez i wapń

Magnez i wapń należą do grupy najważniejszych jonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Odgrywają ważną rolę w wielu procesach fizjologicznych układów: krążenia, nerwowego, mięśniowego oraz kostno-szkieletowego.

Z uwagi na znaczenie magnezu i wapnia w procesach fizjologicznych i wielu stanach chorobowych wskazane jest okresowe oznaczanie stężenia tych jonów w surowicy krwi, a w razie stwierdzenia niedoborów – wdrożenie odpowiedniego postępowania dietetycznego i leczniczego.

Najczęściej spotykaną przyczyną niedoboru magnezu są jego straty przez przewód pokarmowy oraz nerki lub niedostateczna podaż w diecie. Do obniżonego poziomu magnezu (poniżej 1,4 mEq/l) mogą prowadzić przewlekłe biegunki, niedobory żywieniowe, nadużywanie środków przeczyszczających.

Upośledzenie wchłaniania magnezu i jego niska podaż występuje także u osób nadużywających alkoholu. Niekiedy niedobór magnezu może powstać w przebiegu laktacji lub ciąży. Objawy kliniczne są przede wszystkim związane z układem nerwowym, mięśniami oraz układem krążenia.

Strony: 1 2 3

Skip to content