POD LUPĄ

Uwaga na cukier w lekach

Sacharoza jest jedną z najpopularniejszych substancji pomocniczych wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym. Można ją spotkać w syropach, proszkach, tabletkach i pastylkach do ssania. Jednym z głównych celów jej stosowania jest oczywiście nadanie lekom słodkiego smaku – maskującego niekorzystny smak substancji leczniczej.

Na tym jednak funkcja sacharozy się nie kończy – często jest stosowana również jako substancja wypełniająca i wiążąca, która umożliwia uformowanie konkretnej postaci leku. Taką funkcję pełni chociażby w tabletkach czy pastylkach do ssania. W dużych stężeniach sacharoza posiada również właściwości przeciwbakteryjne – co wykorzystywane jest w syropach. Czy jej obecność w lekach powinna jednak niepokoić diabetyków?

Jeśli zawartość cukru w dawce leku przekracza 5 gramów, wymaga to ostrzeżenia na opakowaniu. W wielu przypadkach informację o zawartości cukru w leku trudno jednak znaleźć nawet w jego ulotce. Zdarza się też i tak, że mimo informacji o jego obecności nie jest podawana zawartość.


ZDROWO ŻYWIENIOWO

Dieta długowieczności

Dieta na Okinawie, podobnie jak na Krecie, może być uznana za idealny model żywieniowy w prewencji chorób przewlekłych związanych ze starzeniem się organizmu. Warto go poznać, bo to właśnie mieszkańcy Japonii mają najwyższy wskaźnik średniej długości życia na świecie.

Co więcej, znacznie rzadziej zapadają na schorzenia układu krążenia niż mieszkańcy Europy czy Ameryki Północnej. Odsetek Japończyków chorujących na nowotwory prostaty, piersi, cukrzycę typu 2 czy chorobę Alzhaimera, również jest znacząco niższy. Co ważne, zdaniem naukowców najniższa zapadalność na choroby przewlekłe wśród mieszkańców Japonii, a także fakt, że żyje tam najwięcej na świecie osób ponad stuletnich, to nie wynik „cudownych genów”, ale stylu życia, w tym zdrowej diety i aktywności fizycznej. W tradycyjnej diecie okinawskiej główne źródło białka roślinnego stanowią warzywa strączkowe, a przede wszystkim soja, uważana za jeden z czynników długowieczności (spożywana bywa głównie w formie tofu i miso). W badaniach klinicznych wykazano, że spożywanie białek soi może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Strony: 1 2 3

Skip to content