DIABETYK POLECA

Pompa dla dorosłych

Utarło się, że pompy insulinowe są dla dzieci. nie jest to jednak prawda – służą one wszystkim osobom z cukrzycą, niezależnie od wieku. dorośli jednak muszą za nie zapłacić pełną kwotę, a nie jest to mały wydatek.

Na podstawie efektywności programu WOŚP w 2009 roku NFZ pomyślał także o  finansowaniu zakupu pomp insulinowych dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. W 2012 rozszerzył to wsparcie dla młodych dorosłych do 26. roku życia. Pompy mają zazwyczaj czteroletnią gwarancję producenta, w związku z czym wymienia się je w ramach programu co cztery lata. To oznacza, że jeśli ktoś otrzyma pompę, mając 17 lat, kolejną dostanie w wieku 21 lat, a potem 25. Pytanie, co będzie dalej, bo same urządzenia dla osób dorosłych z cukrzycą niestety jeszcze nie podlegają finansowemu wsparciu?

Ważna zmiana nastąpiła w 2014 r., gdy częściowej refundacji zaczęły podlegać zestawy infuzyjne także dla osób powyżej 26. roku życia (10 zestawów infuzyjnych miesięcznie z refundacją 70% kosztów, co oznacza, że zamiast rynkowej ceny 300 zł musimy zapłacić 90 zł). Miejmy nadzieję, że wkrótce refundacja rozszerzy się także o same pompy insulinowe.


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Leki inkretynowe

Współczesne badania doprowadziły do wykrycia hormonu produkowanego w ścianach jelita, a nazwanego GLP-1 (z angielskiego Glucagon Like Peptide-1). Odznaczał się on ciekawymi właściwościami z punktu widzenia diabetologii. Nie tylko bowiem stymulował wydzielanie insuliny (to oczywiście prowadziło do obniżenia poziomu glukozy we krwi), ale także hamował wydzielanie glukagonu, opróżnianie żołądka oraz zmniejszał apetyt. Wszystkie te cechy teoretycznie wydają się przydatne w potencjalnym leczeniu cukrzycy. Oczywiście podjęto próby zsyntetyzowania sztucznego GLP-1. Niestety okazało się, że jego czas działania jest zbyt krótki dla zastosowania w terapii. To doprowadziło do odkrycia enzymu nazwanego DPP-4, który szybko i skutecznie rozkładał GLP-1. I wtedy wydarzyła się niezwykła rzecz – podczas badań zawartości jadu pewnej meksykańskiej jaszczurki odkryto związek zbliżony budową do GLP-1, posiadający jego właściwości stymulowania wydzielania insuliny, a jednocześnie odporny na działanie enzymu rozkładającego DPP-4. Tak powstał pierwszy lek zapoczątkowujący powstanie nowej rodziny leków przeciwcukrzycowych.

Przeprowadzone badania kliniczne potwierdziły jego skuteczność – udowodniono, że obniża glikemię oraz wartość hemoglobiny glikowanej, a także redukuje masę ciała.


POD LUPĄ

Leki z sieci

Polacy coraz częściej robią zakupy przez Internet, bo tak jest wygodniej i taniej. Ale czy bezpieczniej? Warto sobie zadać to pytanie szczególnie w kontekście aptek internetowych.

Aby ustrzec się oszustwa, warto wiedzieć, że asortyment aptek internetowych nieco rożni się od tego, który możemy zastać w tradycyjnej placówce tego typu. Przez Internet nie da się kupić leków dostępnych wyłącznie na receptę. Apteki internetowe mogą prowadzić sprzedaż wysyłkową tylko leków OTC – a więc dostępnych bez recepty. W ich asortymencie znajdują się także inne produkty apteczne: suplementy diety, wyroby medyczne, kosmetyki czy środki spożywcze specjalnego przeznaczenia dietetycznego. Innymi słowy, jeśli jakaś strona internetowa oferuje preparaty dostępne z przepisu lekarza, możemy być pewni, że działa nielegalnie i najprawdopodobniej sprzedaje produkty sfałszowane. Warto o tym pamiętać szczególnie dlatego, że w Internecie roi się od sklepów, które naśladując apteki, oferują sprzedaż cudownych tabletek na raka, a niekiedy i leków dostępnych tylko na receptę (leki na potencję, niebezpieczne preparaty na odchudzanie, pigułki antykoncepcyjne lub wczesnoporonne, a nawet sterydy anaboliczne).

Strony: 1 2 3

Skip to content