ZDROWO ŻYWIENIOWO

Dary jesieni

W październiku sezon na przetwory powoli się kończy. Z ogrodów znikają warzywa i owoce. Nie zapominajmy jednak o mniej typowych, dzikich owocach, które zdobią jeszcze leśne i polne krzewy. Niektóre z nich z pewnością znajdziemy w naszych ogrodach. To doskonałe źródła witamin, antyoksydantów i innych związków, które są korzystne dla diabetyków, a ponadto chronią nas przed infekcjami oraz innymi kłopotami zdrowotnymi.

Wśród jadalnych skarbów jesieni powinniśmy sięgnąć po rożnego typu jagody, które pozostały nadal na krzewach: pomarańczowe korale rokitnika, czerwone głogu, jarzębiny, dzikiej roży, berberysu czy granatowo-czarne kulki dzikiego bzu. Przetwory z tych owoców są dostępne w sklepach ze zdrową żywnością oraz aptekach i często kosztują krocie. W zaciszu domowej kuchni lepiej samemu przygotować soki, dżemy, galaretki, wina czy nalewki, które schowane w domowej spiżarni będą zimą dostarczać witamin oraz całej gamy związków czynnych chroniących nas przed cukrzycą, jej powikłaniami, ale też zwykłym przeziębieniem albo dolegliwościami bólowymi.


WARTO WIEDZIEĆ

Śmiech i zdrowie

Korzystny wpływ śmiechu na zdrowie człowieka może dotyczyć zarówno jego ciała, jak i umysłu. Kiedy się śmiejemy, następuje redukcja napięcia mięśni (bezpośrednio po śmiechu ogólne rozluźnienie mięśni może trwać nawet 45 minut), nasze serce bije szybciej, przyspiesza krążenie krwi, a do organizmu trafia więcej tlenu. Podczas śmiechu do naszych płuc dostaje się nawet trzy razy więcej powietrza niż normalnie, poza tym zwiększa się przyrost hormonu wzrostu. Zauważono także, że po ekspozycji bodźca komediowego u uczestników badań zaobserwowano zwiększenie się liczby przeciwciał w ślinie zapobiegających infekcjom wirusowym. Śmiech sprzyja także jakości snu oraz może wspomagać nas w walce z nadwagą.

Naukowcy z Loma Linda University zauważyli, że u 20 pacjentów z cukrzycą chorujących na nadciśnienie oraz hiperlipidemię, którzy leczeni byli standardowymi lekami przeciwcukrzycowymi, radosny śmiech (badani oglądali komedie i programy satyryczne) spowodował poprawę wszystkich badanych wskaźników, tj. poziomu adrenaliny i noradrenaliny, ,,dobrego” cholesterolu (HDL), cytokin prozapalnych oraz białek C-reaktywnych (CRP).

Strony: 1 2 3

Skip to content