DIABETYK POLECA
Diety zalecane przy cukrzycy. Najnowsze rekomendacje

Cukrzyca, o czym powszechnie wiadomo, jest chorobą ogólnoustrojową, która charakteryzuje się zaburzeniami metabolicznymi węglowodanów, białek i tłuszczów, a skutkuje hiperglikemią i hiperlipidemią (podwyższonymi wartościami cholesterolu), często także wysokim ciśnieniem tętniczym krwi (zwłaszcza u osób z nadmierną masą ciała). Dlatego tak ważne jest, by stosowana przez diabetyka dieta odpowiadała na potrzeby organizmu. Aby tak było, powinna być bardzo zróżnicowana – uwzględniająca każdą z grup produktów.

Jednak diabeł tkwi w szczegółach i dla każdej osoby są niezbędne indywidualne modyfikacje czy stosowanie konkretnego modelu żywieniowego w określonych ryzach kalorycznych.

W świetle obecnej wiedzy uważa się, że najzdrowsze, o walorach prozdrowotnych, prewencyjnych, ale także leczniczych, są dieta środziemnomorska i dieta DASH. Rekomendacje do ich stosowania w przypadku cukrzycy pojawiły się w najnowszych zaleceniach ADA-EASD.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Wespół w zespół, glukoza – insulina

Komórki organizmu potrzebują do pracy dwutlenku węgla, wody i energii (produkty rozpadu glukozy) i jakoś muszą je pobrać. Nie jest to takie łatwe. O ile do krwi glukoza przedostaje się szybko i bez pomocy „pośrednikow”, o tyle w celu przedostania się z krwiobiegu do komórek potrzebuje insuliny. Insulina, docierając z krwią do różnych komórek organizmu, łączy się z ich powierzchnią za pomocą specjalnych receptorów insulinowych. Dzięki temu glukoza może przenikać przez ścianki komórek do ich wnętrza. Proces ten dobrze obrazuje porównanie insuliny do klucza otwierającego drzwi do komórek. Bez kluczy raczej nie dostaniemy się do domu i tak samo jest z glukozą i jej wejściem do komórek organizmu. Jeżeli np. zapomnimy o zastrzyku insuliny, wówczas glukoza pozostanie na zewnątrz komórek – czyli w krwiobiegu. To, jak  dużo glukozy nie dostało się do komórek i krąży we krwi, pokazuje wynik pomiaru glikemii.

POD LUPĄ
Jak woda z nosa

W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się płukanie nosa i zatok. Ta metoda oczyszczania górnych dróg oddechowych bywa rekomendowana zarówno w drobnych, jak i przewlekłych infekcjach. Oto kilka wskazówek, które pozwolą na bezpieczne i skuteczne płukanie nosa i zatok. Istnieją różne sposoby płukania nosa i zatok oraz różne formy płynów do tego służących. Najpopularniejszą ich postacią są różnego rodzaju spreje (aerozole) – zasilane sprężonym powietrzem lub ręcznymi pompkami. Są proste i szybkie w użyciu – szczególnie kiedy trzeba taki preparat zaaplikować małemu i wiercącemu się dziecku. Są również bezpieczne, a ilość podanego roztworu jest na ogół niewielka. W rezultacie istnieją produkty w tej postaci, które można stosować już u niemowląt. Innym sposobem płukania nosa i zatok (oraz nawilżania śluzówki i rozrzedzania wydzielin) jest nebulizacja. Odpowiednie urządzenia (np. inhalatory tłokowe lub membranowe) pozwalają na swobodne oddychanie delikatną mgiełką utworzoną z roztworu soli. W tej formie można stosować zarówno płyny izotoniczne, jak i hipertoniczne (tak dzieciom, jak i dorosłym).

POD LUPĄ
Leki biologiczne i biopodobne

Leki biologiczne i biopodobne są wytwarzane  metodami inżynierii genetycznej, co powoduje, że ich produkcja jest o wiele droższa niż leków syntetyzowanych metodami chemicznymi. Z powodu bardziej skomplikowanej budowy i sposobu wytwarzania leki biopodobne muszą przejść wiele testow potwierdzających zgodność ich budowy i działania z lekami biologicznymi. Jest to około 50 skomplikowanych procedur sprawdzających wiele aspektów działania i bezpieczeństwa stosowania leków biopodobnych.

W przypadku leków biopodobnych nie ma kosztów związanych z wynalezieniem leku, dzięki czemu są one około 30% tańsze w porównaniu z oryginalnymi lekami biologicznymi. Dlatego możliwe jest ich zastosowanie u większej liczby potrzebujących pacjentów.

W ostatnich latach znacznie wzrosło wykorzystanie leków biologicznych. Od stycznia 2017 r. produkty biologiczne stanowiły aż 43% światowego rynku leków specjalistycznych.  Mamy duże doświadczenie z wprowadzaniem zamienników leków tradycyjnych. W naszym kraju około 70% pacjentów jest leczonych zamiennikami. To jeden z wyższych wskaźnikow w Unii Europejskiej. Dla przykładu w Belgii tylko 20% pacjentow korzysta z zamienników.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Sięgaj po zimowe warzywa

Wiele gatunkow warzyw korzeniowych zimuje w gruncie, w kopcach lub skrzyniach przesypanych piaskiem, co znacznie przedłuża ich trwałość. W okresie zimy są bezcennym źródłem witamin, minerałów i czynnych związków dbających o naszą wątrobę i serce, podnoszących odporność i przedłużających młodość. Wśrod nich znajdziemy marchew, seler, pietruszkę, buraki, pasternak, salsefię, topinambur i skorzonerę, a możemy też dodać kilka rzepowatych – brukiew, czarną rzepę i rzodkiew japońską. Niezwykle ważną grupą są warzywa cebulowe, gdyż posiadają sporo leczniczych zalet – chronią przed przeziębieniem, leczą anginę i inne schorzenia dróg oddechowych, podnoszą poziom HDL, a także zapobiegają nadmiernej lepkości krwi i szkodliwemu wpływowi zwierzęcego tłuszczu na funkcjonowanie układu krwionośnego. Zaliczamy do nich różne gatunki i odmiany cebuli, a także czosnek i por.

Strony: 1 2

Skip to content