ZDROWO ŻYWIENIOWO

Dieta przy intensywnej insulinoterapii

Najkorzystniejszy schemat żywieniowy, który w mojej ocenie najlepiej się sprawdza u wielu pacjentów, to spożywanie około czterech posiłków (wszystko jednak zależy od stylu życia pacjenta, o której wstaje, ile trwa „roboczodzień” danej osoby, jaki charakter ma uprawiana aktywność fizyczna, jej długość i częstotliwość, ale przede wszystkim, jakie są glikemie poposiłkowe pacjenta).

W tej metodzie szczególnym sprzymierzeńcem pacjenta i terapeutą jest glukometr. Od jego wskazań bowiem zależą kolejne decyzje terapeutyczne. Chciałabym też zwrócić uwagę na konsekwencje zbyt częstych dawek korekcyjnych insuliny (w postaci przyrostu masy ciała). Warto raz w tygodniu sprawdzić ten parametr, by nie stracić kontroli nad bezkarnym „dostrzykiwaniem” insuliny w celu zrównoważenia wysokiej glikemii po źle oszacowanym posiłku. W przypadku przyrostu masy ciała powinna włączyć się lampka ostrzegawcza i nastąpić korekta w sposobie żywienia i dawkowania insuliny. Okazuje się, że pacjenci z cukrzycą tyją zbyt szybko, popełniając błąd, jakim są zbyt częste dawki korekcyjne hormonu, który niestety sprzyja przyrostowi tkanki tłuszczowej i przyczynia się znacząco do rozwoju obwodowej insulinooporności.


ZADBAJ O SIEBIE

Olejki dla zdrowia i urody

Olejki eteryczne to całkowicie naturalne substancje pozyskiwane metodą destylacji parą wodną lub ekstrakcji z różnych części roślin. To silnie stężone substancje, dlatego nie można ich stosować bez ograniczeń. Różne olejki działają na określone przypadłości, więc należy wiedzieć, jak ich używać i w jakiej ilości.

Co ważne, mogą powodować reakcje alergiczne (swędzenie, zaczerwienienie, pieczenie), dlatego przed przystąpieniem do aromaterapii warto wykonać test alergiczny, nanosząc odrobinę olejku na skórę, na wewnętrznej powierzchni przedramienia, w okolicy zgięcia (tu skora jest delikatniejsza). Większości olejków eterycznych nie można stosować nierozcieńczonych – łączymy je w odpowiednich proporcjach z bazą (nośnikiem), którą mogą być woda (ciepła i zimna), oleje (np. do masażu czy pielęgnacji skory). Jeśli nie chcemy używać olejków do celów leczniczych i zależy nam tylko na zapachu w pomieszczeniu (kominki zapachowe, nawilżacze powietrza itp.), możemy sięgnąć po olejki zapachowe. Różnią się one od eterycznych właściwością, składem oraz technologią wytwarzania – są albo mieszaninami olejków naturalnych z syntetycznymi substancjami zapachowymi lub zawierają wyłącznie syntetyczne zapachy. Nie mają właściwości leczniczych.

Strony: 1 2 3

Skip to content