SAMI O SOBIE

Liga DiAtletów : Wzmocnijmy głos pacjentów

Wywiad z wyjątkowym człowiekiem. Gavin ma 27 lat, a cukrzycę typu 1 zdiagnozowano mu 18 lat temu. Mimo to (a może dzięki temu) właśnie zakończył swój cykl 100 sportowo-wysiłkowych wyzwań: na przełomie kwietnia i maja w 30 dni przebiegł 25 maratonów (dystans trochę ponad 42 km), a każdy z biegów odbył się w innym mieście w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Cytat z Gavina: Wszyscy mamy inne problemy, możliwości i opcje, ale nie ma nic ważniejszego niż zdrowie. To, co mi pomaga żyć „zdrowo” z cukrzycą, to fakt, że widzę ją w dobrym świetle, że jest w moim życiu czymś dobrym, a ja przez nią jestem lepszą osobą. Mam przyjaciół na całym świecie, mam motywację, świetnie znam swoje ciało. Nie traktujcie cukrzycy jak swojego wroga, nie próbujcie jej nienawidzić. W zamian za to, traktujcie ją jako współzawodnika. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz dobrze poznać konkurenta i go szanować. Jeśli współpracujesz z cukrzycą, uczysz się jej, a nie negujesz, będziesz miał nie tylko lepsze wyniki, ale i samopoczucie. I tego potrzebujemy, by z cukrzycą żyć dobrze.


DIABETYK POLECA

Intymność z cukrzycą w tle

Decydując się na intymne zbliżenie, pamiętajmy, że seks i cukrzyca są w pewien sposób związane. Może mieć on wpływ na poziom glukozy, podobnie jak wysiłek fizyczny. Dlatego dobrze wiedzieć przed zbliżeniem, jaką mamy glikemię, a jeśli jest w naszej ocenie zbyt niska lub zbyt szybko może się obniżyć, rozsądnym rozwiązaniem jest przeciwdziałanie niedocukrzeniu, czyli zjedzenie delikatnej przekąski czy glukozy.

Nasze samopoczucie w dużej mierze zależy od glikemii, więc może ona wpływać na jakość seksualnych przeżyć (doznania zmysłowe mogą do nas dochodzić z opóźnieniem, a nawet możemy nie odczuwać przyjemności). Z kolei hiperglikemia u kobiet może powodować zwiększoną suchość  pochwy, a u mężczyzny sprzyjać problemom z potencją. Wahania glikemii sprawiają, że czujemy się ospali i zmęczeni, a to też będzie miało wpływ na nasze libido. Organizm jest w optymalnej formie tylko wtedy, gdy stężenie glukozy we krwi jest zbliżone do normy.


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Suchej skórze na ratunek

Tegoroczne, mijające lato z wyjątkowymi upałami i silnym promieniowaniem słonecznym mogło osłabić główną i największą barierę ochronną naszego organizmu – skórę, powodując jej nadmierne wysuszenie. Jeśli dodamy do tego charakterystyczną przy cukrzycy większą skłonność skóry do przesuszania, możemy z dużym prawdopodobieństwem domniemywać, że większość z nas potrzebuje intensywnych działań pielęgnacyjnych poprawiających jej stan.

Warto wspomnieć, że na dolegliwości skórne w cukrzycy zwracają dużą uwagę rożne towarzystwa naukowe, między innymi Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (American Diabetes Association, ADA), traktując tę kwestię jako problem natury zdrowotnej.

Poleca ono regularne stosowanie emolientów w profilaktyce świądu i suchości skóry, ze względu na to, że pomagają one zapobiegać takim powikłaniom jak: zgrubienia, zesztywnienie, szorstkość i zakażenia skory. ADA zachęca do starannej higieny ciała ze szczególnym uwzględnieniem miejsc w pachwinach, pod pachami i w fałdach skóry oraz pielęgnacji stóp z zastosowaniem kremów o działaniu zmiękczającym lub przeciwgrzybiczo-przeciwbakteryjnym.

Strony: 1 2 3

Skip to content