DIABETYK POLECA

Po co nam samokontrola?

Cukrzycę od innych chorób przewlekłych odróżnia to, że pacjent może wpływać na jej przebieg za sprawą własnych działań wchodzących w zakres samoopieki i samokontroli. Dlatego każdy diabetyk powinien nauczyć się rozpoznawać zmiany w codziennym przebiegu glikemii, bowiem to ten parametr ma decydujące dla zdrowia znaczenie. Służy do tego metoda samodzielnego oznaczania stężenia glukozy we krwi za pomocą suchych pasków testowych i glukometru. Dzięki tej prostej i niewymagającej wykształcenia medycznego czynności można określić, czy należy zmodyfikować dawkę leku, skorygować coś w kolejnych posiłkach, zmienić intensywność wysiłku fizycznego itd.

Ponadto kontrola glikemii za pomocą glukometru umożliwia uniknięcie hipoglikemii, co ma niewątpliwe znaczenie nie tylko dla samego wyrównania cukrzycy, ale także dla poczucia bezpieczeństwa. Umiejętna i rzetelna samokontrola ułatwia też analizowanie przebiegu glikemii z lekarzem (łatwiej wtedy określić błędy w terapii i je skorygować) oraz ma olbrzymie znaczenie dla polepszenia wyników leczenia i zapobiegania powikłaniom.


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Wracamy do szkoły!

Szkoła średnia to piękny czas, choć oczywiście wiąże się z wieloma wyzwaniami – intensywną nauką, wyborem dalszej drogi zawodowej. Obfituje także w bogate życie towarzyskie, emocje i miłosne uniesienia. Rozpoczęcie szkoły średniej oznacza, że tak naprawdę wchodzisz w dorosłość.

Tak też będą cię traktować nauczyciele – jako oddzielną, myślącą, odpowiedzialną za siebie jednostkę (nieco inaczej niż w podstawówce czy gimnazjum). Sprawy cukrzycowe powinieneś więc załatwiać już samodzielnie. Wiedzieć, kiedy mierzyć glikemię, kiedy coś zjeść, zrobić zastrzyk czy podać bolusa. Dobrze jednak, by twoi nauczyciele też wiedzieli o tym, że pewne obowiązki musisz wykonywać w czasie trwania lekcji. Warto więc już na samym początku poinformować dyrekcję, wychowawcę oraz kadrę pedagogiczną o cukrzycy, aby zawsze mieć możliwość wykonania pomiaru, wyjścia do toalety, zjedzenia czegoś nawet w czasie lekcji. Poinformowanie wszystkich powinno pozwolić na uniknięcie niepotrzebnych nieporozumień, uwag czy komentarzy (także na forum klasy).


POD LUPĄ

Fitoterapia cukrzycy

Zastosowanie surowców pochodzenia roślinnego w cukrzycy typu 1 jest mocno ograniczone ze względu na mechanizm choroby. Na razie nie stwierdzono wśród roślinnych substancji czynnych takich, które wykazywałyby działanie zbliżone do insuliny. Dlatego zdecydowanie większe znaczenie takie preparaty mają w leczeniu cukrzycy typu 2, gdzie kontrola glikemii wynika z działania szeregu rożnych enzymów i procesów metabolicznych. Prawdopodobnych mechanizmów działania roślinnych związków biologicznie czynnych w tym schorzeniu jest kilka: wpływ na zwiększenie wydzielania insuliny z komórek beta wysp Langerhansa, poprawa tolerancji glukozy przez komórki organizmu za sprawą wpływu na receptory insuliny, zwiększenie syntezy glikogenu oraz spowolnienie wchłaniania cukrów w przewodzie pokarmowym.

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content