DIABETYK POLECA

Jesienne wyjazdy z cukrzycą

Przed nami jesień, ale wcale nie oznacza to końca turystyki. Niektórzy wolą bowiem podróżować poza sezonem, a urlopy w cieplejszych krajach, gdy u nas jest już chłodno, stają się coraz popularniejsze. W okresie tym organizowane są także wycieczki szkolne, zielone szkoły, wypady weekendowe, zaś studenci mają okazję wyjechać na stypendia i wymiany studenckie.

Krótkie wycieczki, wyjazdy weekendowe i na zielone szkoły, podróże długotrwałe czy służbowe – wszystkie wymagają przygotowań przede wszystkim w kontekście cukrzycy. Możemy nie dbać o bagaż, a nawet o bilet, ale o cukrzycę dbać musimy zawsze, bez względu na to, czy emigrujemy do innego kraju, czy wyjeżdżamy gdzieś na jeden dzień.

Przygotowania do wyjazdu sprowadzają się głównie do tego, by zapewnić sobie możliwość zmierzenia glukozy we krwi i podania insuliny w każdym momencie i mieć plan na każdą ewentualność, także niedocukrzenia i kwasicy ketonowej. Kaliber przygotowań rośnie proporcjonalnie do czasu, na jaki wyjeżdżamy.


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

O różnicowaniu typów cukrzycy

W praktyce codziennej, kiedy rozpoznanie typu cukrzycy opiera się na obrazie klinicznym i podstawowych badaniach laboratoryjnych, stosunkowo często spotykamy się z błędnym ustaleniem typu cukrzycy. Zdaniem wielu autorów w dużej części przypadków, po pewnym czasie konieczna jest weryfikacja wstępnie ustalonej diagnozy.

Jednym z elementów stanowiących podstawę różnicowania jest wywiad i ocena dynamiki rozwoju objawów choroby. Jak wcześniej wspomniano, na jednym z etapów cukrzycę dzielono na „ostrą”, która według obecnych podziałów utożsamiana jest z cukrzycą typu 1 oraz „przewlekłą” – zwykle uważaną za równoznaczną z cukrzycą typu 2.

Obecnie wiadomo, że to kryterium rzeczywiście w wielu przypadkach jest prawdziwe, ale też nierzadko zawodzi, a jego bezkrytyczne przyjęcie prowadzi do błędów diagnostycznych.


POD LUPĄ

Leki trudniej dostępne

W połowie lipca ministerstwo zdrowia ogłosiło listę leków zagrożonych brakiem dostępności.

Znalazły się na niej również leki stosowane przez diabetyków. Co to oznacza?
Farmaceuci radzą, aby każdy przejrzał wspomniany wykaz lęków zagrożonych brakiem dostępności i poszukał na nim stosowanych przez siebie preparatów. Można go znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Obecność na nim leku oznacza, że jego zdobycie w aptece może zająć trochę czasu. W takich sytuacjach lepiej nie czekać na ostatnią chwilę i wcześniej rozpocząć jego poszukiwania.
Bardzo często praktykowanym rozwiązaniem jest zostawienie recepty w zaprzyjaźnionej aptece, która w przypadku dostawy potrzebnego leku będzie mogła go dla takiego pacjenta zarezerwować i odłożyć. Poza tym przezorny pacjent zawsze powinien być zabezpieczony i posiadać bezpieczny zapas swojego leku.

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content