ZDROWO ŻYWIENIOWO

Mieszanki insulin a dieta

Najczęstszym problemem terapeutycznym, z jakim się spotykam w praktyce, jest niewiedza pacjentów lub zapominanie o niezwykle istotnym aspekcie – mianowicie o odpowiednim odstępie czasowym od iniekcji do początku posiłku.

To bardzo ważna kwestia, niezależnie od modelu insulinoterapii, ale w przypadku mieszanek, z uwagi na skład leku, nabiera szczególnego wymiaru, zważywszy na dwukrotny wzrost poziomu insuliny we krwi po wykonaniu zastrzyku. Należy to uwzględnić w aspekcie dietoterapii. Moim zdaniem, popartym obserwacjami glikemii pacjentów leczonych mieszankami insulin ludzkich, najlepiej sprawdza się „model powtarzalności”. Oznacza on w praktyce bardzo podobną, jeśli nie identyczną liczbę węglowodanów, bardzo zbliżony skład posiłków i ich regularne spożywanie. Z uwagi na fakt, iż nie mamy możliwości korekty insuliną zbyt wysokiego poziomu glukozy, w mojej ocenie taka powtarzalność i „wypracowanie” optymalnych dla danej osoby porcji jest niezwykle istotna.


AKTYWNY STYL

Od teorii do praktyki

Aktywność fizyczna potęguje konieczność pomiarów glikemii (większa częstotliwość), przynajmniej do czasu, gdy się zorientujemy, jak nasz organizm reaguje na wysiłek.

Przez pierwsze trzy, cztery tygodnie systematycznych treningów częściej wykonujmy pomiary stężenia glukozy: przed posiłkami, przed snem i dodatkowo przed wysiłkiem oraz po jego zakończeniu. Jest to dość istotne, ponieważ istnieje możliwość, że organizm zacznie szybko reagować na ćwiczenia, w efekcie czego komórki będą wrażliwsze na działanie leków obniżających glikemię. Wówczas konieczna stanie się korekta – zmiana diety lub zmiana schematu leczenia (np. zmniejszenie dawek). Jeśli stosujemy wysiłek fizyczny w godzinach popołudniowych, pamiętajmy, że glikemia może się obniżyć późnym wieczorem lub w nocy. Dlatego zaczynając realizację planu systematycznej aktywności, warto pomiary glukozy wykonywać także w nocy (około godz. 3.00). Zintensyfikowana kontrola glikemii pozwoli nam bezpiecznie ćwiczyć i ocenić reakcje i potrzeby organizmu.

Strony: 1 2 3

Skip to content