ZDROWO ŻYWIENIOWO

Wege diabetyk – za i przeciw

Przy obecnym stanie wiedzy o składnikach pokarmowych i wartości odżywczej rożnego rodzaju diet, w tym wegetariańskich, należy jasno podkreślić, że dieta wegetariańska, w zależności od praktykowanej jej odmiany, mniej lub bardziej rożni się pod względem wartości odżywczej od tradycyjnej i zalecanej racji pokarmowej. Może być dietą jak najbardziej prawidłowo skomponowaną, ale też może niestety ograniczać wchłanianie niektórych związków czy też charakteryzować się niedoborem niektórych składników odżywczych.

Jedną z charakterystycznych cech diety wegetariańskiej jest jej stosunkowo niska gęstość energetyczna (w większości przypadków), choć zdarzają się też takie sytuacje, gdy podaż energii z dietą przekracza fizjologiczne normy o 30–40%. Dotyczy to sytuacji, gdy wegetarianin chętnie jada produkty smażone, wprowadzając do diety znaczną ilość tłuszczów do smażenia lub wybierając produkty sojowe, mające w swoim składzie poza dużą ilością węglowodanów i białka także znaczne ilości tłuszczów. To wszystko niestety może bardzo negatywnie wpływać na wartości glikemii.


ZADBAJ O SIEBIE

Skóra po słońcu

Podstawę pielęgnacji opalonej skory stanowi jej intensywne i systematyczne nawilżanie – pozwala ono nie tylko utrwalić piękno opalenizny, ale też maksymalizować korzyści i zneutralizować szkody wynikające z przebywania na słońcu. W przypadku cukrzycy jest to szczególnie istotne – diabetycy muszą bowiem brać pod uwagę także dodatkowe czynniki wymuszające szczególną troskę o cerę. Pamiętajmy, że za sprawą upośledzonego mikrokrążenia w skórze pojawić się mogą – jeśli dojdzie do nadmiernego przegrzania – nie tylko problemy z jej regeneracją i gojeniem, ale też przesuszenie.

Występujące u diabetyków zmiany skórne, spowodowane upośledzeniem układu naczyniowego w wyniku wahań poziomu glukozy we krwi, powodują ponadto zmniejszone wydzielanie potu i ograniczają funkcje ochronne skory. Ekspozycja na słońce, która obok pozytywnych rezultatów zwiększa ryzyko wystąpienia czy nasilenia się podobnych objawów, oznacza więc zdwojoną konieczność walki z przesuszeniem skory.

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content