DIABETYK POLECA

Insulina typu NPH w leczeniu cukrzycy

W ciągu dnia dosyć łatwo można obserwować reakcje i zauważyć objawy hipoglikemii. W nocy, gdy śpimy, jest to zdecydowanie trudniejsze. Poza tym noc jest długa i wysokie stężenia glukozy we krwi mają istotny wpływ na odsetek HbA1c. Trudno też się upewnić, że dawka insuliny typu NPH (zwana również insuliną izofanową) będzie działać do samego rana. Dawka mniejsza działa nie tylko mniej intensywne, ale również krócej.

Wiele czynników przyczynia się do wysokich wartości glikemii o poranku. Powszechnie stosowana przed snem insulina typu NPH (zwykle w nazwie handlowej takiej insuliny znajduje się litera N) wykazuje najsilniejsze działanie w środku nocy. W tym samym czasie, między północą a godz. 2.00 w nocy, insulinowrażliwość organizmu jest zwiększona (w porównaniu z godz. 6.00–8.00 rano). Nocne wydzielanie hormonu wzrostu zwiększa glikemię wcześnie rano („zjawisko brzasku”). Gdy zsumować wszystkie powyższe czynniki, okazuje się, że w środku nocy istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia hipoglikemii.


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Cukrzyca? No to jazda!

Jeśli planujesz zdawać na prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E i jeździć amatorsko, musisz wiedzieć, jak się do tego przygotować. Oprócz samego kursu należy bowiem odbyć wizytę u lekarza orzecznika, który zadecyduje, czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów.

Cukrzyca sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem, ale pod pewnymi warunkami. Jednym z podstawowych kryteriów jest opinia lekarza specjalisty w dziedzinie diabetologii lub innego lekarza prowadzącego leczenie (lekarza medycyny rodzinnej, endokrynologa, internisty). Jednak, zasięgając opinii u innego lekarza niż diabetolog i tak musisz potem skonsultować kwestie cukrzycy ze specjalistą. Dopiero wówczas można udać się do lekarza uprawnionego do wydania orzeczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów.


POD LUPĄ

POZ – zmiany na lepsze

Aby w dzisiejszych czasach skutecznie diagnozować i leczyć, poza wiedzą, doświadczeniem, umiejętnością badania fizykalnego niezbędne jest korzystanie z badań – laboratoryjnych, obrazowych lub endoskopowych. Dzięki wprowadzonym zmianom część z nich, dostępnych dotąd wyłączenie w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, której uzyskanie było trudne i czasochłonne (kolejki, odległe miejsce zamieszkania chorego od poradni specjalistycznej), jest teraz dostępna w ramach POZ.

Lekarz rodzinny może zlecić (zgodnie z rozporządzeniem w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej) diagnostykę laboratoryjną, obrazową i nieobrazową, związaną z realizacją przez niego świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content