DRODZY CZYTELNICY!

Choć przed nami jeszcze jeden wakacyjny miesiąc, to w „Diabetyku” nie ma sezonu ogórkowego, o czym świadczy pokaźna dawka wiedzy, jaką zgromadziliśmy w tym numerze. Zachęcamy do lektury doniesień z jednego z najważniejszych kongresów diabetologicznych na świecie – American Diabetes Association, który w tym roku odbył się w Bostonie. Duża część wykładów i działań koncentrowała się wokół edukacji w cukrzycy. Oczywiście nie zabrakło skrupulatnych analiz naukowych i wyników z badań, ale takiej kumulacji zainteresowania edukacją w cukrzycy na dużym międzynarodowym kongresie już dawno nie obserwowaliśmy. Oby był to zwiastun nowych trendów, za którymi pójdą pieniądze na edukację zdrowotną.

Tymczasem my od dawna, nie tylko na fali trendów, niestrudzenie przybliżamy zagadnienia samoleczenia i samoopieki w terapii cukrzycy. Tym razem dużo miejsca poświęciliśmy insulinie typu NPH (bazalnej) w leczeniu, zasadom jej stosowania, możliwym modyfikacjom w zależności od problemów pojawiających się w toku leczenia tą insuliną. Proponujemy też lekturę artykułu „No to jazda”, w którym przybliżamy kwestie związane z prawem jazdy dla osób z cukrzycą w świetle aktualnych przepisów.

Osobom, które zastanawiają się nad zmianą diety na bezmięsną (coraz bardziej modną) lub szukają inspiracji kulinarnych i interesują się dietetyką, polecamy artykuł „Wege diabetyk”, przedstawiający różne aspekty wegetarianizmu oraz cenną analizę tego sposobu żywienia w kontekście jego wpływu na organizm i zdrowie. O zmianach w podstawowej opiece zdrowotnej, m.in. zwiększeniu się zakresu badań zlecanych przez lekarzy rodzinnych, dowiecie się z tekstu w rubryce Pod lupą. Jednym zdaniem: nie dajemy Wam odpocząć od wiedzy i informacji, nawet w wakacje, ale wiemy, że to właśnie cenicie w „Diabetyku”.

Zapraszamy do lektury!


W numerze:

NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
2 Duża rodzina

POCZYTALNIA
5 Cukrzyca a przebieg choroby Alzhaimera
Aktywność umysłowa procentuje
6 Ciągły wzrost zachorowań na cukrzycę
Dobowy rytm aktywności a przemiana materii
Nowe leki obniżające cholesterol
Objawy zwiększonego ryzyka amputacji

7 Wysokość ciśnienia krwi a sprawność umysłowa

8 Przygody Psinki Inki (36)
Metformina zmniejsza ryzyko jaskry
Niedobów witaminy D w neuropatii cukrzycowej

PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
9 Pokonaj swoje długi

DIABETYK POLECA
10 Insulina typu NPH w leczeniu cukrzycy

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
16 Cukrzyca? No to jazda!

POD LUPĄ
20 POZ – zmiany na lepsze
24 Co w aptece dla stóp diabetyka?

ABC INSULINOTERAPII
28 Strachy insulinoterapii

ZDROWO ŻYWIENIOWO
30 Wege diabetyk – za i przeciw
34 Inulina – zdrowa słodycz
38 Przepisy kulinarne

WARTO WIEDZIEĆ
40 Edukacja w cukrzycy

ZADBAJ O SIEBIE
42 Skóra po słońcu

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content