ZDROWO ŻYWIENIOWO

Dieta przeciw obrzękom

Jednym z podstawowych sposobów na usunięcie nadmiaru wody z organizmu jest picie odpowiedniej ilości wody. Bardzo często zdarza się, że obrzęki mogą być bowiem wynikiem niedostatecznej ilości płynów w diecie. Wówczas organizm, broniąc się przed odwodnieniem, gromadzi ich zapasy w tkance podskórnej. W ciągu dnia należy przyjmować odpowiednią ilość płynów, na przykład w postaci wody mineralnej niskosodowej, soków warzywnych, ziołowych herbat. Bardzo praktycznym, prostym sposobem na ustalenie indywidualnego zapotrzebowania na płyny jest pomnożenie swojej masy ciała (w kilogramach) razy 30 mililitrów.

I tak na przykład dla osoby, której masa ciała wynosi 75 kg, zapotrzebowanie na płyny wynosi 2250 ml, co oznacza, że w ciągu dnia powinna ona dostarczyć organizmowi sumarycznie taką ilość płynów. Warto pamiętać, że płyny to nie tylko czysta woda, ale także zupy, koktajle, kefiry, jogurty, herbatki ziołowe, np. napar z mniszka lekarskiego czy bławatka, a także napary z zielonej herbaty, która ma pewne właściwości odwadniające.


ZADBAJ O SIEBIE

Opalaj się z umiarem

Chcąc uzyskać ładną i zdrową opaleniznę, powinniśmy opalać się stopniowo. Zacznijmy od kilkuminutowej kąpieli słonecznej, która uruchomi proces obronny skory. Na 20 minut przed wyjściem na słońce nanosimy na skórę kosmetyk ochronny, który dobieramy do swojej karnacji. Pamiętajmy o nałożeniu go również na uszy, szyję i usta. Nawet gdy będziemy używać kosmetyków opornych na wodę, powinniśmy nakładać je na skórę kilka razy w ciągu dnia. Jest to szczególnie ważne po kąpieli w wodzie lub gdy się obficie pocimy.

Pod wpływem wody skuteczność ochrony może zmniejszyć się nawet o 50%. Także styczność z piaskiem na plaży, leżenie na kocu czy materacu pozbawia naszą skórę ochronnej warstwy preparatu. Starajmy się też nie spędzać zbyt dużo czasu na powietrzu w godzinach największego nasilenia promieniowania słonecznego (w godzinach 11.00–15.00).

Warto wiedzieć, że promieniowanie ultrafioletowe zwiększa ryzyko zachorowania na zaćmę. Dlatego w miejscach mocno nasłonecznionych, jak plaże i stoki górskie, konieczne są okulary przeciwsłoneczne o dużej redukcji promieniowania (92–97%).

Strony: 1 2 3

Skip to content