DIABETYK POLECA

Jak dobrze żyć z cukrzycą (cz. 1)

Istnieje bardzo dyskretna różnica między mówieniem o sobie, przedstawianiem się czy czytaniem o sobie per „cukrzyk” lub „osoba z cukrzycą”. Obydwa zwroty oznaczają to samo, ale… „mam cukrzycę” brzmi jednak nieco inaczej niż „jestem cukrzykiem”. „Ja-cukrzyk” definiuje mnie jako osobę inną od reszty społeczeństwa, od razu nakłada pewne wyobrażenia i kontekst (na marginesie, cukrzyk to niewielkich rozmiaru ptak – 11 cm – z rzędu wróblowatych, występujący w tropikach). „Mam cukrzycę” informuje, że muszę się na co dzień zmagać z pewną dolegliwością, ale oprócz cukrzycy mam wiele innych rzeczy – motor, łódkę, żonę, syna, okulary. Jest ona jednym z aspektów mojego życia, a nie jego najważniejszą charakterystyką.


POD LUPĄ

Wszystkie preparaty, które bez przepisu lekarza można kupić w aptece na stres, zdenerwowanie, lęk, bezsenność czy niepokój mają ziołowe komponenty. Leki syntetyczne – te silniejsze i najsilniejsze – są dostępne wyłącznie na receptę. Nie oznacza to jednak, że ziołowe preparaty bez recepty są nieskuteczne.

Z pewnością siła ich działania będzie mniejsza, a na efekt trzeba będzie czekać dłużej, jednak z drugiej strony będą one bezpieczniejsze i nieuzależniające (częsty problem związany ze stosowaniem syntetycznych leków uspokajających i nasennych). Najpierw warto zwrócić uwagę, jaką kategorię posiada dany preparat. Jak w przypadku większości produktów dostępnych w aptekach, także tutaj można znaleźć zarówno leki, jak i suplementy diety. Różnice między nimi są kolosalne niemal na każdej płaszczyźnie.


ABC INSULINOTERAPII

Największą uwagę powinnyśmy zwrócić na ilość spożywanych produktów  bogatowęglowodanowych o wysokim indeksie glikemicznym, co podczas urlopu zdarza się częściej niż na co dzień. To one są źródłem narastającej hiperglikemii poposiłkowej. Dopuszcza się ich spożywanie jedynie wówczas, kiedy pacjent zna swój organizm, rozumie cukrzycę, prowadzi samokontrolę i potrafi modyfikować i prawidłowo wyliczać dawkę insuliny oraz używa analogu szybkodziałającego. Jeśli tego nie potrafi, nie powinien eksperymentować z żywieniem. Grozi to rozchwianiem cukrzycy, zakwaszeniem organizmu i może skończyć się pobytem w szpitalu.

W trakcie upalnych dni osoby z cukrzycą częściej spożywają owoce. Ale pamiętajmy, że nie

zaleca się diabetykom więcej niż jednego owocu na dobę. Powinno się spożywać go najpóźniej do godziny 17.00, do momentu, kiedy jest się aktywnym fizycznie. Owoce można doskonale zastąpić warzywami.

Strony: 1 2 3

Skip to content