ABC INSULINOTERAPII

Bezpieczne aktywne wakacje

Przed planowanym długim (powyżej dwóch godzin) i intensywnym wysiłkiem musimy zmniejszyć dawkę insuliny, której działanie przypada na czas aktywności. Insuliny nie może być również za mało – nadmierne zmniejszanie dawki przed wysiłkiem przy jednoczesnym spożyciu dużych ilości węglowodanów to dość częsty błąd. Po wysiłku trwającym kilka godzin w ciągu dnia najczęściej trzeba zmniejszyć dawkę insuliny długodziałającej, którą zwykle wstrzykuje się na noc. Analogi insuliny długodziałającej mają bezszczytowy profil działania, co dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo terapii – uniknięcie nocnej hipoglikemii.

Uprawiając aktywność fizyczną, warto wykorzystać w leczeniu analogi szybkodziałające, które zmniejszają ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Jeśli przed wysiłkiem fizycznym odnotowujemy podwyższoną glikemię, analog szybkodziałający obniży ją prawie natychmiast, gdyż zaczyna działać już po około 15 minutach, a szczyt działania osiąga po godzinie.


ZDROWO ŻYWIENIOWO

Zdrowa kompozycja na talerzu

Odżywianie przy cukrzycy nie wymaga stosowania żadnych specjalnych produktów dietetycznych. Bazujemy wyłącznie na tym, co jest powszechnie dostępne i z czego wszyscy domownicy mogą korzystać. Nie musimy szukać specjalistycznych sklepów czy działów w marketach z produktami dla diabetyków. Wynika to z podstawowego założenia, że dieta osób z cukrzycą ma spełniać założenia diety zdrowego człowieka, czyli ma to być taki sposób żywienia, którego każdy powinien przestrzegać.

Chorując na cukrzycę, nie powinno się także działać zrywami, postanawiając co jakiś czas „być na diecie”. Nie ma absolutnie potrzeby fundowania sobie szoku metabolicznego ze wszystkimi tego konsekwencjami zdrowotnymi, przestawiając się na jakieś wydumane, niefizjologiczne diety obiecujące cudowne efekty, które oparte są na jakimś wybranym składniku, typu dieta białkowa, dieta owocowa, czy też, co gorsza, rzekomo oczyszczających głodówkach. Diabetycy powinni jedynie poświęcić więcej uwagi temu, ile i co jedzą.

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content