Drodzy Czytelnicy!

Wreszcie zaczęły się wakacje i mamy nadzieję, że korzystacie z nich w pełni – wyjazdy, wczasy, kolonie, spotkania, woda, góry, działka, pikniki itp. Zapewne też więcej się ruszacie i jecie lżejsze potrawy. Pamiętajcie więc, aby te sytuacje uwzględnić w swojej terapii i reagować zmianami w leczeniu, adekwatnie do zwiększonej aktywności i letniej diety. Nie bylibyśmy redakcją „Diabetyka”, gdybyśmy nie przygotowali na ten czas odpowiednich tematów, które mogą ułatwić Wam codzienne zarządzanie cukrzycą. W tym numerze znajdziecie więc pomocne artykuły we wszystkich ważnych dziedzinach: odżywianiu, leczeniu, aktywności fizycznej w kontekście terapii czy wyglądzie skóry (o którą należy szczególnie zadbać o tej porze roku).

Zacznijmy od komponowania talerza tak, aby ilość i zawartość obecnych na nim produktów przyczyniły się do wyrównania cukrzycy. O tym, jak takie prawidłowe kompozycje posiłków powinny wyglądać (i dlaczego), przeczytacie w rubryce Zdrowo żywieniowo.

Chcąc uzbroić Was w wiedzę o insulinoterapii w sytuacji zwiększonego wysiłku fizycznego (jak ją modyfikować, jak reagować na różne sytuacje), polecamy tekst w ABC Insulinoterapii. Wiele pomocnych informacji dotyczących terapii insuliną znajdziecie też w artykule o zastosowaniu w leczeniu analogów szybkodziałających (Diabetyk poleca). Przybliżamy w nim wiedzę na temat sposobu działania tego typu preparatów, w jakich sytuacjach sprawdzają się najlepiej, jakie mają wady i zalety, czy decydując się na nie, musimy coś zmienić w samozarządzaniu cukrzycą itp.

Wspomniane wyżej teksty, a także pozostałe artykuły w tym numerze zawierają solidną dawkę wiedzy, do zgłębienia której serdecznie zachęcamy mimo wakacyjnej aury. Życzymy pięknego lipca z rewelacyjną glikemią.

Redakcja


W numerze:

POCZYTALNIA
2 Insulina nowej generacji
Kolejny krok na drodze do sztucznej trzustki
3 Przygody Psinki Inki (35)
Co zmniejsza ryzyko operacji okulistycznych?

PER SPEKTYWY I ZBLIŻENIA
4 Pilskie obchody Dnia Diabetyka

DIABETYK POLECA
10 Leczenie analogami szybkodziałającymi

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
16 Cukrzyca w sieci

POD LUPĄ
20 Naturalnie piękna skóra
24 Stan przedcukrzycowy
26 Czy zawsze warto się odchudzać?

ABC INSULINOTERAPII
28 Bezpieczne aktywne wakacje

LEKARZ ODPOWIADA
32 Hiperglikemia w trakcie insulinoterapii

ZDROWO ŻYWIENIOWO
32 Zdrowa kompozycja na talerzu
35 Przepisy kulinarne

AKTYWNY STYL
40 Pływać każdy może?

WARTO WIEDZIEĆ
42 Promieniowanie jonizujące w badaniach obrazowych

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content