ZDROWO ŻYWIENIOWO

Vademecum planowania diety (cz. 6).

Dieta przy leczeniu doustnym

Skutki niepożądane i objawy nietolerancji, które mogą się pojawić podczas stosowania metforminy, to głównie objawy „jelitowe”, takie jak wzdęcia, bóle brzucha czy biegunki. Dlatego sugerowałabym w tym „trudnym” okresie zmodyfikować dietę tak, by miała ona charakter lekkostrawny, co w praktyce powinno oznaczać zmniejszenie udziału produktów wysokobłonnikowych i surowych.

Warto ograniczyć w diecie warzywa wzdymające, takie jak kapusta, kalafior, brokuły, cebula, czosnek. Dodatkowej przejściowej korekty powinna także wymagać ilość spożywanych owoców, które jako źródło cukrów prostych mogą nasilać fermentację jelitową i potęgować objawy niepożądane. Zazwyczaj zmniejszenie zwyczajowo

spożywanej ilości (około 300–400 g) o blisko połowę przynosi oczekiwane efekty i poprawę sytuacji. Z tego samego powodu warto rozważyć ograniczenie spożycia mleka. Napoje mleczne fermentowane (jogurt, kefir czy maślanka, mleko acidofilne) nie powinny już dawać tak nasilonych objawów, a wręcz, z uwagi na zawartość żywych kultur bakterii (zwłaszcza w jogurtach naturalnych), objawy niepożądane powinny ulec zmniejszeniu.


WARTO WIEDZIEĆ

Poradnik wakacyjny

Jeśli wyjeżdżasz z biurem podróży, które samo wykupuje ubezpieczenia (jest w cenie wycieczki), koniecznie poinformuj je, że masz cukrzycę i potrzebujesz niestandardowego ubezpieczenia. Jeśli biuro tym się nie zajmie, ubezpiecz się sam. Choć takie ubezpieczenie jest nieco droższe, leży w naszym interesie.

Jeśli zataimy informację o cukrzycy i pechowo trafimy z jej powodu do szpitala, firma ubezpieczeniowa może nie zwrócić nam kosztów leczenia. Przy wykupywaniu ubezpieczenia należy udzielać informacji tylko zgodnych z prawdą, a jeśli nie ma pytań o zdrowie, sami poruszmy ten wątek. Gdyby coś się stało, nikt nie będzie podważał naszych roszczeń do ubezpieczenia z powodu zatajenia faktu posiadania cukrzycy. A w końcu po to masz ubezpieczenie, żeby spać spokojnie.

Zakup dodatkowej polisy zdrowotnej jest wart rozważenia, należy jednak zarezerwować czas na dokładne przeczytanie warunków ubezpieczenia, aby mieć świadomość za co naprawdę zapłaci ubezpieczyciel.

Strony: 1 2 3

Skip to content