DIABETYK POLECA

Cel jest, zapał jest, to teraz pytanie: kiedy nowe zachowanie wejdzie w rutynę? Rożne są teorie, ale według niektórych wystarczy już tydzień na zmianę konkretnego zachowania (np. odstawienie jakiegoś produktu, słodyczy, papierosów czy kawy najtrudniejsze jest w pierwszych dniach, bo bardzo silnie działa nie tylko „głód” wewnętrzny, ale także samo przyzwyczajenie; dopiero po kilku dniach, tygodniu, przyzwyczajenie zaczyna powoli maleć). Według innych teorii, o rutynie można mówić dopiero po 30 powtórzeniach danego zachowania. Tak czy inaczej, jeśli coś nie jest naszą codziennością, będzie wymagało naszej wzmożonej uwagi, przygotowania się do tego i wykonania tej czynności. Im więcej powtórzeń danej czynności wykonam, tym większe prawdopodobieństwo, że zachowanie stanie się codziennym standardem, niewymagającym ani myślenia, ani dodatkowych przygotowań Dochodzenie do rutyny to trudna droga, ale warto poświęcić na to czas i uwagę. Dotyczy to zarówno rozpoczynania aktywności fizycznej, jak i poprawy samokontroli w cukrzycy czy zmiany diety. Powodów do rozpoczynania wysiłku fizycznego chyba nawet nie warto wymieniać. Wartości prozdrowotne (lepsza kondycja, większa odporność, mniejsze ryzyko wielu chorób, mniejsze zapotrzebowanie na insulinę), są oczywiste.


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Uważa się, że wpływ cukrzycy na paradontozę jest dwukierunkowy – paradontoza może pogarszać kontrolę cukrzycy, a z kolei istnienie cukrzycy może zwiększać ryzyko zachorowania na paradontozę. Większą skłonność diabetyków do zachorowania na paradontozę tłumaczy się częstszą obecnością u tych pacjentów cytokin stanu zapalnego, takich jak interleukina 1, interleukina 6 oraz czynnik alfa-TNF. Z uwagi na wzajemną zależność obu stanów chorobowych bardzo ważne jest nie tylko dbanie o dobrą kontrolę glikemii, ale i leczenie paradontozy. Efektem podjęcia leczenia paradontozy jest statystycznie znamienne obniżenie wartości hemoglobiny glikowanej oraz stężenia glukozy po posiłku.

Inne negatywne oddziaływania paradontozy na organizm polegają na przyspieszeniu rozwoju miażdżycy, która jest częstym powikłaniem w zakresie układu sercowo-naczyniowego u diabetyków. To kolejny powód, aby nie lekceważyć leczenia schorzeń przyzębia.


POD LUPĄ

Pigułki na odchudzanie (cz. 2)

Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego mogą być wykorzystywane jako jedyne źródło pożywienia zarówno dla ludzi zdrowych, jak i chorych, w przeciwieństwie do suplementów, które jedynie mogą uzupełniać dietę. Sporą popularnością i dobrymi opiniami cieszy się w ostatnim czasie dieta bardzo niskokaloryczna – zwana także od angielskiego skrótu VLCD (very low calorie diet). Opiera się ona na założeniu, że organizm otrzymuje mniej energii niż potrzebuje do funkcjonowania.

Dieta taka dostarcza poniżej 800 kcal na dobę – najczęściej jest to przedział między 400 a 800 kcal. Oparta jest na specjalnych posiłkach przygotowywanych z saszetek z proszkiem, który zalewany jest wodą. Produkty te zastępują wszystkie posiłki w ciągu dnia i powinny być spożywane w regularnych odstępach czasu. Dodatkowo zalecane jest picie dużych ilości niskokalorycznych, niesłodzonych płynów. Celem diet bardzo niskokalorycznych jest spowodowanie szybkiego obniżenia masy ciała, przy jednoczesnym zapewnieniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników.

Strony: 1 2 3

Skip to content