LEKARZ ODPOWIADA

Metformina w cukrzycy typu 1?

W teorii wydawałoby się, że wszystkie zaburzenia występujące w cukrzycy typu 1 powinny być korygowane przez właściwe podawanie insuliny. W praktyce jednak są pewne niedostatki insulinoterapii pomimo coraz doskonalszych metod leczenia (np. problemy z wyrównaniem cukrzycy, niedocukrzenia, przyrost masy ciała, powikłania sercowo-naczyniowe).

Stąd w cukrzycy typu 1 pojawiają się próby dodania do insuliny innych leków przeciwcukrzycowych, w tym metforminy. Na razie na podstawie przeprowadzonych prób klinicznych wiemy, że są plusy i minusy takiej łączonej terapii. Nadal wyniki są zbyt skromne, aby metformina trafiła do oficjalnych wytycznych publikowanych przez towarzystwa naukowe. Pacjent powinien być też uprzedzony o możliwych problemach takiej kombinacji, przede wszystkim zwiększonym ryzyku hipoglikemii. Zdania badaczy są aktualnie podzielone, część patrzy na ten nowy kierunek optymistycznie, a część widzi raczej umiarkowane skutki i potencjalne kłopoty.


ZDROWO ŻYWIENIOWO

Obniżamy cholesterol

Strategia żywieniowa w skutecznej walce ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu jest całkiem prosta: z jednej strony polega na ograniczeniu spożycia produktów bogatych w cholesterol, z drugiej natomiast na dbaniu o wysoką podaż takich produktów, które spowodują wzrost frakcji „dobrego” cholesterolu.

Najlepiej tym kryteriom odpowiada dieta śródziemnomorska z regularnym spożyciem ryb morskich dwa razy w tygodniu, z dużą ilością surowych sezonowych warzyw (około 400–500 gramów dziennie), spożyciem owoców w ilościach około 200–300 gramów (w zależności od stężenia glukozy). Tłuszczem dobrego wyboru dodawanym jedynie na surowo do sałatek czy surówek powinien być olej rzepakowy lub oliwa z oliwek, ale w ilościach kilka kropli na porcję, by nie zwiększać niepotrzebnie energetyczności diety. Produkty dostarczające kwasów nasyconych, to znaczy tłuste mięsa i wędliny, przetwory mięsne, pasztety i mielonki, pełnotłuste mleko i jego przetwory, np. śmietana, sery żółte i topione oraz pełnotłusty twaróg, warto w diecie ograniczyć.

Strony: 1 2 3

Skip to content