POD LUPĄ

Pigułki na odchudzanie (cz. 1)

W pierwszej kolejności o skuteczności jakiegokolwiek preparatu na odchudzanie decyduje kategoria. Niezależnie od składu jakościowego i ilościowego działanie oraz wiarygodność danego produktu wynikają z odpowiednich przepisów dotyczących właściwości preparatów o określonej kategorii. Zdecydowanie najwyżej w tej klasyfikacji znajdują się leki (produkty lecznicze), które posiadają działanie potwierdzone odpowiednimi badaniami klinicznymi.

Ich zadaniem jest leczenie nadwagi lub otyłości. Podobne wskazania posiadają wyroby medyczne, jednak od leków różni ich mechanizm działania. Cechą wspólną wszystkich wyrobów medycznych stosowanych doustnie jest fakt, że nie są one wchłaniane z przewodu pokarmowego do organizmu Jak zatem działają? Otóż miejscem ich aktywności jest żołądek lub jelita. Wywierają one wpływ na treść pokarmową (choć same nie są trawione), zmieniając stopień wchłaniania poszczególnych jej składników do krwiobiegu.


WARTO WIEDZIEĆ

Produkty brzozowe w profilaktyce i leczeniu cukrzycy

Brzozy to malowniczy element polskiego krajobrazu, cieszący oczy o każdej porze roku. Służą one jednak także zdrowiu fizycznemu. Produkty brzozowe możemy spotkać w aptece, sklepie zielarskim, a nawet w zwykłym osiedlowym sklepie spożywczym. Młode liście brzozy są doskonałym środkiem chroniącym nerki, wątrobę, serce i skórę, świeży sok wzmacnia organizm po zimie, a ksylitol to jeden z najzdrowszych zamienników cukru dla diabetyków.

Brzoza dostarcza zielarzom różnych surowców, pod wieloma względami przydatnych w profilaktyce i wspomagających leczenie cukrzycy i jej powikłań. Jednak tylko jeden surowiec zyskał status farmakopealnego – liść brzozy (Betulae folium). Liście przede wszystkim mają działanie moczopędne, saluretyczne (usuwanie sodu, potasu i wody) i regeneracyjne na nerki. Dzięki temu mogą być pomocne w nefropatii cukrzycowej. Wyciąg z liści pobudza przesączanie w kłębuszkach nerkowych i zwiększa ilość wydzielanego moczu oraz zawartych w nim jonów sodowych i chlorkowych, a także kwasu moczowego. Dlatego liście brzozy stosuje się w przewlekłych chorobach układu moczowego, połączonych ze zmniejszonym wydzielaniem moczu, w obrzękach na tle niewydolności nerkowej, w skazie moczanowej i kamicy nerkowej

Strony: 1 2 3

Skip to content