ZDROWO ŻYWIENIOWO

Vademecum planowania diety (cz. 3).

Indeksy insulinowy i glikemiczny

Indeks insulinowy to wskaźnik, który mówi o tym, w jaki sposób jest wydzielana insulina po spożyciu danego produktu, co ważne, ten posiłek nie musi zawierać węglowodanów. W tym przypadku reakcja ze strony insuliny jest badana po spożyciu konkretnego produktu, w ilości którego wartość energetyczna jest równa 1000 kJ (około 239 kcal).

Ale na tym koniec dobrych wiadomości. Dysponujemy tylko wybiórczymi danymi, gdyż przebadano pod tym kątem jedynie 38 produktów, ale pozostaje mieć nadzieję, że niebawem poznamy wartość IS dla większej liczby produktów. Warto na ten parametr zwracać baczną uwagę, ponieważ uzyskane dane pozwalają wysnuć wnioski, że produkty często uważane za niebezpieczne z uwagi na wysoki IG niekoniecznie takie być muszą, gdyż nie powodują znacznej odpowiedzi ze strony insuliny. Jednym z takich dobrych przykładów może być mleko, które według skali indeksu glikemicznego ma wartość 41, co może sugerować, że jest względnie bezpiecznym produktem, jednak indeks insulinowy jest znacznie wyższy i wynosi 148, a to w praktyce oznacza, że po spożyciu porcji mleka poziom insuliny gwałtownie się podnosi.


ZADBAJ O SIEBIE

Skóra prawdę ci powie…

Już w starożytności zwracano uwagę na stan skóry nie tylko w kategoriach estetycznych, ale ze względu na związek jej kondycji i wyglądu z problemami zdrowotnymi. Skóra bowiem pokazuje nasz styl życia i może odzwierciedlać różne schorzenia obecne wewnątrz organizmu. W przypadku diabetyków ma to znaczenie szczególne – skóra między innymi daje znać, czy cukrzyca jest wyrównana.

Różne dolegliwości organizmu mogą manifestować swoje istnienie na skórze zmianami jej zabarwienia, struktury, wypryskami itp. W przypadku cukrzycy bardzo częstym objawem skórnym świadczącym o jej niewyrównaniu jest świąd. Charakterystyczne zmiany to także zniekształcenie i przebarwienie płytek paznokciowych, rumieniec cukrzycowy (nieostro odgraniczone rumienie na powierzchni dłoni, stóp i twarzy), który dotyka zwłaszcza młode osoby. Typowe w przebiegu niewyrównanej cukrzycy zmiany to również stwardnienia skóry, skłonność do wyprysków i pomarańczowo zabarwione dłonie i stopy oraz tzw. kępki żółte na powiekach. Sporo z wymienionych problemów dermatologicznych może wyprzedzać właściwe rozpoznanie cukrzycy, wszystkie natomiast świadczą o jej niewyrównaniu. Dlatego tak ważna jest obserwacja stanu skóry.

Strony: 1 2 3

Skip to content