POD LUPĄ
Mocne kości
Na całym świecie wapń suplementowany jest pod postacią rożnych soli i chelatów. Przy wyborze preparatu zawierającego wapń szczególną uwagę należy zatem zwrócić na rodzaj tej soli – zasady są tutaj podobne jak w przypadku preparatów magnezu. Nieorganiczne sole wapnia (siarczany, fosforany, węglany) cechuje niski stopień przyswajalności. Oznacza to, że z zażywanych przez nas tabletek i kapsułek tylko niewielka część wapnia zostanie wchłonięta do organizmu.
Do najskuteczniej wchłanianych należą organiczne chelaty minerałow (aminokwasowe, cytryniany i glukoniany). Zdecydowanie najpowszechniej stosowaną w lecznictwie solą wapnia jest węglan (CaCO3). Otrzymuje się go ze źródeł kopalnych, a także na drodze syntezy chemicznej. Obecnie dużą popularnością cieszą się również produkty zawierające węglan pochodzenia zwierzęcego.
ZDROWO ŻYWIENIOWO
Nowa piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej
Pierwsze zasady zdrowego odżywiania dołączone do piramidy brzmią, że posiłki należy spożywać regularnie, przynajmniej 4–5 razy dziennie, co mniej więcej 3–4 godziny oraz że warzywa i owoce powinniśmy jadać jak najczęściej i w jak największych ilościach. Powinny stanowić przynajmniej połowę zjadanych codziennie produktów, przy czym należy zachować odpowiednie proporcje – trzy części warzyw, jedna część owoców.
Ten awans jest prawdziwą rewolucją, ponieważ podstawy piramid zawsze były zajmowane przez produkty zbożowe. Badania jednak mówią same za siebie. Warzywa i owoce są wielką skarbnicą składników odżywczych, witamin, związków mineralnych i polifenoli, zapobiegających chorobom cywilizacyjnym, chroniących przed nowotworami i wzmacniających odporność. Ze względu na ogromne korzyści wynikające z ich spożywania należy zjeść ich przynajmniej 600–1000 g dziennie. Ze względu na obecność enzymów ułatwiających trawienie, szczególnie w świeżej postaci, powinny być dodawane do każdego posiłku.