POD LUPĄ

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Ból jest jedną z najczęstszych dolegliwości trapiących ludzi. Z drugiej strony musimy traktować go jak wczesny sygnał ostrzegawczy, ponieważ może uchronić przed niezauważonym pogorszeniem stanu zdrowia.

Organizm dzięki wrażeniom bólowym jest na bieżąco informowany o uszkodzeniu tkanek lub toczącym się procesie chorobowym. Prostym przykładem tej sytuacji jest ból zęba. Jeśli pacjent w porę zareaguje, to możliwe jest jego wyleczenie. Jeśli zbyt długo zwleka z wizytą u dentysty, dochodzi do zajęcia miazgi i procesu zapalnego, którego skutkiem może być ekstrakcja zęba (czasem udaje się go jeszcze uratować dzięki tzw. leczeniu kanałowemu).


ABC INSULINOTERAPII

Mity na temat insulinoterapii

Wokół insulinoterapii narosło wiele mitów i mylnych przekonań, wymagających sprostowania. Należy z nimi walczyć, ponieważ niechęć do przyjmowania insuliny i wynikające z niej opóźnienie rozpoczęcia leczenia ma wpływ na zdrowie i samopoczucie pacjenta.

Bywa, że niektóre osoby boją się insulinoterapii, a właściwie samych zastrzyków. Odwlekają decyzję o jej rozpoczęciu i najczęściej bardzo drogo ich to kosztuje. Wysoka wartość glikemii toksycznie wpływa na naczynia krwionośne i je niszczy. Chorzy zgłaszają się do lekarza i skarżą na rożne dolegliwości, np. utratę ostrości widzenia, choroby sercowo-naczyniowe, problemy neurologiczne lub owrzodzenia na stopie. Niestety tych powikłań nie da się już całkowicie cofnąć. Oczywiście można zatrzymać ich postęp, ale dzięki lepszej kontroli glikemii. To smutne, że dopiero gdy pacjenci doświadczą późnych powikłań cukrzycy, zgadzają się na intensyfikację leczenia i włączenie insuliny do terapii. Lepiej późno niż wcale – brzmi stare przysłowie, ale w tej sytuacji trudno pogodzić się z tym, że powikłań i utraty zdrowia można było uniknąć. Wystarczyło zgodzić się na zalecenia lekarza i odpowiednio dbać o kontrolę cukrzycy.


WARTO WIEDZIEĆ

Pakiet onkologiczny

Pakiet onkologiczny, który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2015 r., ma być ofensywą polskiej służby zdrowia w walce z chorobami nowotworowymi. O ile w ciągu ostatnich lat bardzo poprawiła się skuteczność leczenia, a co za tym idzie, przeżywalność chorych na choroby układu krążenia, o tyle w kwestii wykrywania i leczenia nowotworów wciąż mamy wiele do nadrobienia względem krajów zachodnich.

Pakiet onkologiczny jest zespołem aktów prawnych pozwalających na szybką diagnostykę pacjentów z podejrzeniem nowotworu, a u tych, u których potwierdzi się to podejrzenie – na szybkie wdrożenie leczenia. Pacjenci onkologiczni będą stanowić odrębną grupę, wobec której z założenia będzie obowiązywał nieprzekraczalny czas udzielenia świadczeń diagnostycznych i leczniczych. Ma to działać w myśl słusznej zasady, iż szybkie wykrycie nowotworu daje możliwość radykalnego leczenia, a co za tym idzie, pomyślnego rokowania.

Strony: 1 2 3

Skip to content