DIABETYK POLECA

Regulacja glikemii

Prawidłowy poziom glukozy we krwi to główny cel zarządzania cukrzycą, spowalniający rozwój powikłań. Prawidłowa glikemia jest nie tylko efektem starań związanych z właściwym odżywianiem, ale wypadkową kilku czynników – niemających związku z dietą (o czym nierzadko zapominamy). Co poza jedzeniem wpływa na poziom glukozy we krwi? Czy możemy przewidzieć wahania glikemii? Co możemy zrobić w określonych sytuacjach, nie narażając się na hipo- czy hiperglikemie?

W krwiobiegu znajduje się normalnie około 5 g glukozy – zaledwie dwie kostki cukru. U dzieci ilość ta będzie nawet mniejsza. Jednocześnie krew powinna dostarczyć tkankom organizmu około 10 g glukozy na godzinę. Oczywiście, jeżeli coś stanie się z dostawą glukozy, to bardzo szybko, bo nawet do godziny, dojdzie do ciężkiego niedoboru glukozy we krwi.


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Seks a cukrzyca

Cukrzyca prowadzi do zaburzeń ze strony różnych narządów i układów organizmu ludzkiego (np. krążenia czy nerwowego). Zmiany te mogą w konsekwencji spowodować pewne nieprawidłowości także w seksualnym aspekcie funkcjonowania osoby z cukrzycą. Niektórym niekorzystnym zjawiskom można na szczęście zapobiegać, a z wieloma problemami skutecznie sobie radzić.

Zaburzenia seksualne stanowią bardzo istotny problem obniżający znacznie jakość życia chorych z cukrzycą, będący zarazem powodem wielu frustracji i problemów natury psychicznej. Często bywa on jednak pomijany przez pacjentów ze względu na fakt, iż dotyczy sfery bardzo osobistej zarówno w sensie fizycznym, jak i emocjonalnym, a także narusza granice intymności.

Strony: 1 2 3

Skip to content