DIABETYK POLECA

Jedzenie jest ważne, insulina też

Cukrzyca i jedzenie są jak ogień i woda, jak powietrze i ziemia, albo jak… Bolek i Lolek. Są ze sobą połączone, ale czasem mogą na siebie działać destrukcyjnie. Jedzenie było od zawsze największym wyzwaniem w cukrzycy. Kiedyś leczyło się ją tylko dietą. Gdy odkryto insulinę, pojawiło się więcej możliwości, ale dieta nadal stanowi trzon insulinoterapii.

W połowie lat 90. na rynku pojawił się prawdziwy insulinowy przełom: analog insuliny szybkodziałającej. Zaczyna działać po ok. 5–10 minutach, szczyt działania ma między 1.–2. godziną, a kończy swoje działanie po 3–5 godzinach. Taki charakter działania insuliny pozwolił na diametralną zmianę w dawkowaniu insuliny do posiłku. Dawka insuliny odpowiada bowiem jednemu posiłkowi zawierającemu węglowodany, a zjedzone węglowodany trawią się mniej więcej w takim samym tempie, jak czas szczytu działania insuliny. W związku z tym nie ma potrzeby dojadania 3–4 godziny po zastrzyku i możliwe jest dokładne wyliczenie dawki insuliny do konkretnego produktu.


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Cukrzyca w wieku podeszłym

U osób w wieku podeszłym terapia nie może być zbyt skomplikowana – pacjent nie będzie w stanie należycie opanować zasad samokontroli, a obsługa pena (wstrzykiwacza) czy glukometru może okazać się zbyt trudna. U takich pacjentów trudna jest też modyfikacja złych nawyków żywieniowych utrwalonych przez długie lata. Zalecenia lekarskie mają na celu zminimalizowanie przyszłych szkód wywołanych chorobą, ale nie mogą nazbyt obniżyć komfortu życia pacjenta lub być wręcz niewykonalne.

W grupie diabetyków w podeszłym wieku kontrola glikemii i hemoglobiny glikowanej (HbA1c) nie muszą być tak bardzo restrykcyjnie przestrzegane, jak u osób młodych. Powikłania cukrzycy pojawiają się po wielu latach trwania źle leczonej cukrzycy, przebiegającej z wysokimi poziomami glukozy we krwi. Ze względu na podeszły wiek pacjentów, w którym wykryto u nich cukrzycę, ryzyko pojawienia się powikłań nie jest duże. Nie znaczy to, że starszych nie należy dobrze leczyć.

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content