W czerwcowym numerze Diabetyka

POCZYTALNIA

4 Cukrzyca a ryzyko infekcji grzybiczych

Wspólny mechanizm poważnych chorób

Badania kliniczne insuliny Icodec

Czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19

PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA

5 100 lecie odkrycia insuliny – Eli Lilly

DIABETYK POLECA

8 Hiper versus hipo (glikemia)

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

12 ABC wczesnej cukrzycy (cz. 7) – Stan przedcukrzycowy u dzieci i młodzieży

14 Przegląd wytycznych – ADA 2021

17 Zmęczenie cukrzycą

POD LUPĄ

20 Zdumiewające działanie bergamoty

ABC INSULINOTERAPII

24 Jak dostosować insulinoterapię do pływania

LEKARZ ODPOWIADA

26 Jakie dawki insuliny do posiłków?

ZDROWO ŻYWIENIOWO

28 Jedzenie na mieście

31 Ty moja rybeńko!

34 Przepisy kulinarne

WARTO WIEDZIEĆ

36 Zakażenia COVID-19 a skażona powierzchnia

BLIŻEJ NATURY

38 Niezłe ziółko… Skrzyp polny

ZADBAJ O SIEBIE

40 Co pokazuje skóra?


DIABETYK POLECA

Hiper versus hipo (glikemia)

Jednym z głównych celów leczenia cukrzycy jest unikanie zarówno hipo-, jak i hiperglikemii. Oba te stany stanowią znaczące, długo- i krótkoterminowe wyzwania w terapii. jeśli występują często lub przewlekle, zwiększa się ryzyko komplikacji zdrowotnych.

Chociaż zwykle dość łatwo rozpoznać objawy i odróżnić hiperglikemię od hipoglikemii, zdarzają się sytuacje, w których jest to utrudnione ze względu na podobieństwo niektórych symptomów występujących w obu tych stanach, np. zmieszanie i bóle głowy. Dlatego w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów, należy zmierzyć poziom glukozy we krwi, aby szybko i odpowiednio zareagować. Ważne jest też obserwowanie reakcji swojego organizmu, ponieważ nie wszystkie charakterystyczne symptomy występują u każdego Ważne, aby spojrzeć na stany hiperglikemii i hipoglikemii jako pewne dane, które mogą nam pomóc nauczyć się zapobiegać takim epizodom lub zmniejszać ich częstotliwość i nasilenie. Dane te są też ważną informacją dla naszego lekarza, który je analizując będzie mógł wprowadzić zmiany w leczeniu, gdy takowe okażą się konieczne ze względu na nasze wyniki i przebieg cukrzycy.


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Przegląd wytycznych – ADA 2021

Szczególne miejsce w wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA) zajęło wyzwanie, jakim są pacjenci z rozwiniętymi powikłaniami sercowo-naczyniowymi. W tej grupie, jako składowe terapii, rekomendowane są leki z grup: inhibitorów SGLT2 (tzw. flozyny) lub agonistów receptora GLP-1 (tzw. inkretyny).

Badania pokazują korzystny wpływ tych leków u osób z powikłaniami naczyniowymi. Dla pacjentów z niewydolnością serca rekomendowane są inhibitory SGLT2. Podobnie, w przypadku niewydolności nerek zalecana jest ta sama grupa leków, przy czym trzeba tu monitorować funkcje nerek. Jeśli choroba postępuje i trzeba myśleć o trzecim leku, to podejmujemy decyzję na bazie indywidualnej oceny.

Jednak w tegorocznych wytycznych podkreśla się, że najlepsze wyniki – mierzone spadkiem HbA1c – uzyskuje się przy kombinacji: metformina jako baza plus analog receptora GLP-1 plus insulina bazowa.

W każdym przypadku, po ustaleniu terapii, pacjent powinien być monitorowany nie tylko pod kątem skuteczności, ale także tolerancji leków i działań niepożądanych.


POD LUPĄ

Zdumiewające działanie bergamoty

U diabetyków systematycznie przyjmujących polifenole pochodzące z bergamoty, nadnaturalnie wysoki poziom glukozy może spaść nawet o 18%. Co więcej, stwierdzono, że naringina hamuje syntezę kwasów tłuszczowych i ogranicza odkładanie triglicerydów w mięśniach, przyczyniając się do poprawy insulinowrażliwości tkanek i wzrostu tolerancji na glukozę. Naringina reguluje metabolizm glukozy i kwasów tłuszczowych w tkankach prawdopodobnie poprzez aktywację adenozynomonofosforanu (AMPK) i zależnych od niego kinaz białkowych, jak również przez bezpośrednie zahamowanie wątrobowej produkcji glukozy. Obniżenie stężenia glukozy o 15–20% daje nadzieję na nową, naturalną drogę do kontroli stanów przedcukrzycowych, zwłaszcza u pacjentów z zespołem metabolicznym.

Mieszanina naturalnych polifenoli cytrusowych bergamoty jest także w stanie stymulować metabolizm lipidów, tym samym zapobiegając niekorzystnemu nagromadzeniu tłuszczu w wątrobie i tkankach.

O wprowadzeniu preparatów z bergamoty powinniśmy poinformować lekarza w przypadku przyjmowania leków przeciwcukrzycowych lub obniżających poziom cholesterolu, ponieważ może to być kluczowa informacja w kwestii doboru odpowiednich dawek zażywanych środków.


ZDROWO ŻYWIENIOWO

Jedzenie na mieście

Zamówione danie może się stać inspiracją do jego odtworzenia we własnej kuchni i wypróbowania innych dań lub produktów z jakiegoś regionu lub innego kraju. Nasza dieta staje się bogatsza. Jeśli gotuje dla nas kucharz-profesjonalista, możemy się od niego wiele nauczyć. Poza lokalami serwującymi dania kuchni domowej, wiele stara się wyróżnić niecodziennymi przepisami i smakami w swojej ofercie. Na pewno spotkamy coś, czego sami nie umiemy przygotować i do tej pory nie mieliśmy okazji spróbować. Jeśli są dostępne, warto przede wszystkim próbować nowych dań wegetariańskich lub rybnych, bo kuchnia roślinna i niesmażona ryba, to nadal rzadkość w domach, gdzie króluje tradycyjna polska kuchnia. Dane FAO pokazują, że spożycie nasion roślin strączkowych w 2013 roku w Polsce wynosiło 1,84 kg/osobę/rok. Dla porównania, najwyższy poziom konsumpcji roślin strączkowych w Europie odnotowano we Włoszech (5,6 kg/osobę/rok). Z kolei badania Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 2019 r. wykazały, że spożycie ryb w Polsce wynosiło 12 kg/osobę/ rok, czyli o ok. 50% mniej niż średnia w całej Unii Europejskiej (24,3 kg/osobę/rok).


ZADBAJ O SIEBIE

Co pokazuje skóra?

Skóra często uzewnętrznia to, co się dzieje wewnątrz naszego organizmu. Pozwala to wykrywać wiele utajonych schorzeń, w tym cukrzycę, co powinno nas skłonić do większej troski o jej pielęgnację oraz o zdrowie.

Problemy skórne w przypadku istnienia cukrzycy związane są głównie z niewyrównanym poziomem glukozy we krwi. Zbyt słodka krew uszkadza naczynia, co powoduje  niedożywienie skóry. To z kolei objawia się jej nadwrażliwością, przesuszeniem i łuszczeniem.

Typowym problemem przy cukrzycy jest świąd związany ze znacznie podwyższonym poziomem glukozy w moczu, wywołującym wtórne infekcje drożdżakowe, trudno gojące się, woskowo-żółte wykwity z zanikami w części centralnej na skórze podudzi, czy uogólnione plamice naczyniowe, tj. drobne wybroczynki na całej powierzchni skory. Charakterystyczne są także zniekształcenie i przebarwienie płytek paznokciowych, rumieniec cukrzycowy (nieostro odgraniczone rumienie na powierzchni dłoni, stop i twarzy), który dotyka zwłaszcza młode osoby z niewyrównaną cukrzycą. W przebiegu niewyrównanej cukrzycy mogą też pojawić się stwardnienia skóry, skłonność do wyprysków i pomarańczowo zabarwione dłonie i stopy oraz tzw. kępki żółte na powiekach.

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content