W lutowym numerze Diabetyka

PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA

4 Brak refundacji igieł – niezaspokojona potrzeba polskich diabetyków

POCZYTALNIA

5 Dieta i ćwiczenia fizyczne w cukrzycy
Szczepionka COVID-19 mRNA Vaccine BNT162b2
Kontrola glikemii podczas kwarantanny domowej

6 Ulga dla zmęczonych nóg
Okoliczności i statystyka wypadków drogowych

7 Nowa mutacja SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii

DIABETYK POLECA

8 Seks z cukrzycą w tle

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

12 Seksualność kobiet z cukrzycą

14 Zarządzanie chorobą – praktyczne wskazówki

POD LUPĄ

18 Szczepionki przeciw COVID-19 – charakterystyka

21 (Nie)bezpieczne leki OTC

24 Terapeutyczne zmiany stylu życia

LEKARZ ODPOWIADA

28 Cukrzyca typu 2 w wieku 24 lat

ZDROWO ŻYWIENIOWO

30 Najnowszy ranking diet

34 Jedzenie a wydzielanie hormonów

37 Przepisy kulinarne

ZADBAJ O SIEBIE

40 Aromatoterapia na infekcje

BLIŻEJ NATURY

36 Niezłe ziółko… Żeń-szeń

44 Apteki

46 Roz(g)rywka

47 Prenumerata


DIABETYK POLECA

Seks z cukrzycą w tle

Nie chcę, aby cukrzyca negatywnie wpływała na moje życie seksualne. Co mogę zrobić, by nie doszło do tego?

Pierwsze, i najważniejsze, to rozmawiać z lekarzem (czy to rodzinnym, czy diabetologiem, który w razie jakichś problemów skieruje cię do innego specjalisty, np. ginekologa, urologa, psychologa). Bardzo często problemom w życiu seksualnym można zaradzić w miarę szybko i sprawnie. Potrzebna jest tylko nasza natychmiastowa reakcja na pierwsze niepokojące objawy, większa odwaga w poruszaniu spraw związanych z seksualnością i profesjonalna pomoc.

W wielu przypadkach, wielu problemom można skutecznie stawić czoła metodami psychologicznymi. Jeśli ich źródło kryje się jednak nie w psychice, a w fizjologii, jest sporo sposobów, aby i takowe przezwyciężyć. Są metody, które wspomagają erekcję u mężczyzn oraz niwelują / zmniejszają dolegliwości u kobiet. Ale konieczna jest pomoc lekarza o określonej specjalizacji.

Innym sposobem, wręcz kluczem do zdrowia w sferze seksualnej jest wyrównanie glikemii i skuteczne leczenie miażdżycy i nadciśnienia tętniczego, jeśli towarzyszą cukrzycy.


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Zarządzanie chorobą – praktyczne wskazówki

Celem planu dnia chorego jest próba utrzymania poziomu glukozy w bezpiecznym zakresie, aby uniknąć odwodnienia i zapobiec niebezpiecznemu dla zdrowia wzrostowi poziomu ciał ketonowych. Gdy zachorujesz, powinieneś skontaktować się z lekarzem (choćby przez teleporadę), aby opisać swoje objawy, ustalić, czy jest możliwość (lub konieczność) wizyty czy wykonania badań laboratoryjnych.

W trakcie porady (telefonicznej czy tradycyjnej) bardzo ważne jest, aby przekazać lekarzowi wszystkie ważne liczby odzwierciedlające określone parametry naszego stanu zdrowia. Należy je zgromadzić, monitorując swój organizm i zapisując dane w dzienniczku choroby (glikemia, stężenie ketonów, temperatura, ilość przyjętych płynów itd.). Zapisy różnych parametrów związanych z przebiegiem choroby ułatwią lekarzowi (czy to w przygodni, na oddziale ratunkowym czy oddziale szpitalnym) podjęcie decyzji dotyczącej zastosowania odpowiedniego leczenia. A to zmniejsza ryzyko poważnego przebiegu choroby i wystąpienia powikłań.


POD LUPĄ

Szczepionki przeciw COVID-19 – charakterystyka

Szczepionki należą do dziedziny terapii nazywanej immunizacją, czyli uodpornieniem. Są dwa rodzaje uodpornienia: bierne i czynne. Bierne polega na podaniu gotowej surowicy skierowanej przeciwko czynnikowi chorobotwórczemu. Przykładem może być antytoksyna przeciw jadowi żmii zygzakowatej. Zawiera ona surowicę końską z przeciwciałami neutralizującymi tę toksynę. Odmienną metodą jest uodpornienie czynne, w którym podajemy pacjentowi szczepionki, czyli zawiesiny drobnoustrojów żywych atenuowanych (osłabionych), zabitych lub ich produktów – toksyn pozbawionych właściwości toksycznych.

W wyniku tego, organizm produkuje przeciwciała i przygotuje układ odpornościowy do potencjalnej przyszłej infekcji. Jak widać, zasadnicza różnica między tymi dwoma rodzajami immunizacji polega na tym, że metoda bierna działa od razu (gotowe przeciwciała), a metoda czynna działa po kilku tygodniach, ale jej efekt utrzymuje się dłużej.


POD LUPĄ

(Nie)bezpieczne leki OTC

Czy leki i preparaty dostępne bez recepty są całkowicie dla nas bezpieczne? Oczywiście, że tak – inaczej nie znalazłyby się na aptecznych półkach. Jednak, zgodnie z myślą Paracelsusa ,,wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”. Nawet najbardziej niegroźny związek może zaszkodzić, jeżeli będzie stosowany w nadmiernej ilości.

Coraz szersza gama preparatów leczniczych jest dostępna bez recepty, a to znaczy, że może być wykorzystana przez pacjentów w samoleczeniu, bez kontroli lekarza. Z jednej strony daje to choremu możliwość szybszego złagodzenia dokuczliwych objawów przeróżnych dolegliwości, jeszcze przed konsultacją medyczną. Z drugiej jednak strony wiąże się z tym duże niebezpieczeństwo nieświadomego pogorszenia stanu zdrowia poprzez nadużywanie czy nieprawidłowe stosowanie substancji leczniczych.

Nie postępować wbrew wskazaniom, gdyż możemy sobie zaszkodzić i doprowadzić się do stanu wymagającego specjalistycznego leczenia. Dlatego czytajmy ulotki leków przed ich zastosowaniem, a w razie wątpliwości zwróćmy się z pytaniami do lekarza lub farmaceuty.


ZDROWO ŻYWIENIOWO

Najnowszy ranking diet

To, co zasługuje na szczególne podkreślenie to fakt, że główne miejsca na podium zajęły nie diety modne, ale modele żywieniowe, w których do sposobu odżywiania podchodzi się kompleksowo. Jest też oczywiście rekomendacja dla diabetyków.

Warto zwrócić uwagę, iż diety fleksitariańska i śródziemnomorska zajęły pierwsze miejsce ex aequo wg klasyfikacji diet najlepszych przy cukrzycy. Uzyskały w ocenie specjalistów odpowiednio 4,7 oraz 4,8/5 pkt. W rankingu diet tzw. specjalnego przeznaczenia, które były oceniane przez ekspertów, w wielu kategoriach, na pierwszym miejscu znalazła się dieta śródziemnomorska. Okazuje się, że jest ona najzdrowszym modelem żywieniowym w kategoriach: dla zdrowego serca, najłatwiejsza w zastosowaniu, dieta roślinna, ale także ex aequo z innymi dietami w kategoriach: dla zdrowia czy dla diabetyków.

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content