ABC Insulinoterapii

Wędkowanie z insuliną

W przypadku każdego wysiłku fizycznego, także wędkarstwa, potrzebne jest planowanie. Jeśli zamierzasz spędzić popołudnie, noc lub kilka dni nad jeziorem na wędkowaniu, powinieneś dostosować do tej sytuacji insulinoterapię i w miarę możliwości modyfikować dawki insuliny w zależności od długości trwania i intensywności wędkowania (a może być ona różna). Aktywnością fizyczną z pewnością będą sytuacje, w których trzeba dojść do łowiska kawałek drogi, niosąc ze sobą wędkarskie akcesoria i sprzęt. Czasami potrzeba zmiany miejsca stanowiska wymaga od wędkarza nie lada wysiłku. Pływanie łódką po jeziorze, machając wiosłami, może być wyczerpujące i wymagać dużej dawki energii.

Jeśli jeździsz na ryby okazjonalnie, w celach rekreacyjnych, a w tygodniu prowadzisz aktywny i wyczerpujący tryb życia, w trakcie wędkowania możesz zaobserwować u siebie hiperglikemię. Dzieje się tak dlatego, że aktywność fizyczna pomaga wstrzykniętej insulinie wniknąć do komórek i w rezultacie oba te elementy wpływają na prawidłową glikemię. Jeśli zabraknie jednego z nich, np. aktywności fizycznej (gdy wędkowanie ma charakter relaksacyjny) glikemie będą wysokie.

Dlatego warto w podobnej sytuacji zadbać o to, aby wędkowanie było równie aktywne jak zwyczajna, codzienna aktywność fizyczna w ciągu tygodnia. Wówczas nie dojdzie do zachwiania równowagi w wartościach glikemii.

cały artykuł w numerze wrześniowym Diabetyka!

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content