Walka rodziców o zdrowie i przyszłość dzieci nabiera niekiedy heroicznego charakteru. To bowiem nie tylko codzienna troska o pomiary glikemii, posiłki i dawkowanie insuliny, to także lęk przed wahaniami glikemii, wcześniejszymi bądź późniejszymi powikłaniami i wieloma innymi wyzwaniami. Walka rodziców o zdrowie dziecka polega również czasami (niestety coraz częściej) na toczeniu bitew z instytucjami państwowymi. Więcej o tym można przeczytać w artykule Małgorzaty Fidor, która jest matką nastoletniej już diabetyczki oraz redaktorką portalu diabetica.pl, gdzie można znaleźć więcej podobnych historii.

Wiele miejsca poświęcamy w tym numerze wysiłkowi fizycznemu przy nadciśnieniu, głównie z racji tego, iż choroba ta często towarzyszy cukrzycy. Temat ten przedstawiamy z dwóch perspektyw: lekarza i fizjoterapeuty. Polecamy również artykuł dotyczący boreliozy, choroby przenoszonej przez ugryzienie kleszcza. Jako że nie wynaleziono jeszcze na nią szczepionki, warto przed letnim urlopem dowiedzieć się, jak można uniknąć zarażenia i co robić, kiedy już do niego dojdzie.

Wszystkim dzieciom z okazji ich święta życzymy pogodnego czerwca, sympatycznego zakończenia roku szkolnego i spełnienia wakacyjnych marzeń, a tym, którzy nadal czują się dziećmi, nawet na przekór własnej metryce, pogody ducha i miłej lektury Diabetyka!

UWAGA! ZMIANA ADRESU KORESPONDENCYJNEGO REDAKCJI

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content