Diabetyk 05/2013

Drodzy Czytelnicy!

W tym roku długo czekaliśmy na wiosnę, zatem wszyscy liczymy, że maj nam to w końcu wynagrodzi – pięknym słońcem i wieloma możliwościami aktywnego spędzania czasu. W tym numerze nieco więcej piszemy o jeździe na rowerze i związanych z nią modyfikacjach w dawkowaniu insuliny. Wiosenna, lżejsza dieta i ładna pogoda, sprzyjające ruchowi na świeżym powietrzu, szczególnie przysłużą się wszystkim tym, którzy z jakichś względów mają kłopoty z utrzymaniem wagi.

Zachęcamy do lektury artykułów poświęconych powikłaniom cukrzycy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, jak samemu dbać o swoje zdrowie i pilnować terminów badań. Najczęściej badania przesiewowe nie są kłopotliwe ani drogie, a mogą w porę zaalarmować o nadchodzących problemach, zwłaszcza że duża liczba chorób współistniejących z cukrzycą wcale nie musi dawać na początku żadnych szczególnych objawów. Najczęściej badania nie wymagają od nas specjalnych zabiegów (poza uzyskaniem na nie  skierowania), chociaż do niektórych, np. obrazowych, należy się odpowiednio przygotować, o czym również można przeczytać w „Diabetyku”.

Zatem hołubiąc w sercu maj, nie traćmy głowy i pamiętajmy, że nie tylko samochody, ale też nasze ciała zasługują na okresowy przegląd i to bez względu na wiek. Diabetyk nigdy nie jest ani za młody, ani za stary, by mieć cukrzycę pod kontrolą.

Redakcja

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content