Do 18. roku młoda osoba z cukrzycą jest pod opieką poradni pediatrycznej, której styl pracy i podejście do małego/młodego pacjenta różnią się znacznie od tego, z czym młody dorosły spotyka się potem w poradni internistycznej. Pediatrzy roztaczają nad swoimi pacjentami rozłożysty i wielowarstwowy wachlarz opieki, zaś interniści oczekują od osoby z cukrzycą samodzielności w prowadzeniu terapii, odpowiedzialności i postawy partnerskiej.

[su_audio url=”https://diabetyk.pl/audycja/09DiabetykNaFali202012bm.mp3″]

Ta inna specyfika leczenia prowadzi czasami do wielu problemów, spośród których największym jest rezygnacja osób po 18. roku życia ze specjalistycznej opieki diabetologicznej w poradni dla dorosłych. Niestety nierzadko zdarza się, że młodzi ludzie trafiają do diabetologa internisty, gdy jest już za późno na prewencję powikłań, które zaczynają się pojawiać po latach braku specjalistycznej opieki.

O tym, jak przygotować nastolatka do dorosłości z punktu widzenia leczenia cukrzycy, jak radzić sobie z terapią w nowej – dorosłej rzeczywistości, jak powinien wyglądać transfer młodej osoby z poradni pediatrycznej do internistycznej oraz o wielu innych ważnych sprawach, będziemy rozmawiać podczas audycji z dr n. med. Agnieszką Szypowską ze szpitala przy ul. Działdowskiej w Warszawie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content